33. CALLERSTRÖM, RESEUR

Förgylld mässing. Urverket märkt Callerström Stockholm No 104. Tidigt 1800-tal. Urverket med sullygång. Urverket slår hel- och halvtimma samt repeterfunktion. Nyckel medföljer. Diameter ca 9 cm. Vikt ca 622 gram. Glaset limmat, urtavla med lagningar, åldersrelaterat slitage.
För video, se Instagram skanes_auktionsverk.

Varunr 227519

14 December 2021 18:11

Klubbslag22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK 8 000 SEK24 00 SEK25 00 SEK26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK

Utrop 12000 SEK

8 000 SEK2021-12-14 17:40
7 500 SEK2021-11-30 21:32
5 500 SEK2021-12-14 17:32
4 000 SEK2021-12-06 03:03
500 SEK2021-12-06 00:41
300 SEK Startpris

Onlineauktion 14 Dec. 2021,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!