Förgylld mässing. Urverket märkt Callerström Stockholm No 104. Tidigt 1800-tal. Urverket med sullygång. Urverket slår hel- och halvtimma samt repeterfunktion. Nyckel medföljer. Diameter ca 9 cm. Vikt ca 622 gram. Glaset limmat, urtavla med lagningar, åldersrelaterat slitage.
För video, se Instagram skanes_auktionsverk.
8 000 SEK | 2021-12-14 17:40 |
7 500 SEK | 2021-11-30 21:32 |
5 500 SEK | 2021-12-14 17:32 |
4 000 SEK | 2021-12-06 03:03 |
500 SEK | 2021-12-06 00:41 |
300 SEK | Startpris |