Smidd klinga, signerad på tången, habaki i mässing, tsuba i gjutjärn med dekor i guld, koppar och silver föreställande bl.a. fågel Fenix. Balja med tillhörande kozuka, denna med märkning på bladet. Japan, sannolikt 1800-tal. Klingans längd 54 cm. Total längd 77 cm.
11 000 SEK | 2022-06-27 13:45 |
10 000 SEK | 2022-06-27 15:24 |
6 000 SEK | 2022-06-27 06:29 |
5 000 SEK | 2022-06-25 16:54 |
4 400 SEK | 2022-06-25 15:23 |
4 000 SEK | 2022-06-20 20:12 |
3 800 SEK | 2022-06-14 20:20 |
3 200 SEK | 2022-06-17 03:19 |
2 800 SEK | 2022-06-15 16:50 |
300 SEK | Startpris |