Smidd klinga med mässingshabaki, tsuba i gjutjärn med inläggningar i försilvrad samt förgylld metall. Handtag och balja sannolikt i rocka- eller hajskinn. Japan, sannolikt 1800-tal. Klingans längd 19 cm. Total längd 40 cm. Handtag med slitage, smärre rostagrepp på tång samt tsuba. Något dålig passform i klingans infästning mot tsuban med visst mellanrum/glapp.
2 400 SEK | 2022-06-20 23:42 |
2 200 SEK | 2022-06-14 20:21 |
600 SEK | 2022-06-17 18:08 |
300 SEK | Startpris |