Porslin med inpressad dekor och chingpai-glasyr. Sannolikt Sung/Yüan, ca 1200-1300-tal. Diameter ca 18 cm. Glasyr med finmaskig krackelyr, saknar korrekt klang, smärre slitage.
2 400 SEK | 2022-06-27 16:25 |
2 200 SEK | 2022-06-14 20:22 |
600 SEK | 2022-06-24 12:37 |
350 SEK | 2022-06-17 03:23 |
300 SEK | Startpris |