Silver med pamflettbård, invändigt brännförgylld, samt med fällbart handtag. Stämplad K Fabergé, JW, (änkestämpel för Jenny Väkevä), St Petersburg (1899-1907), kontrollstämplad Jakov Ljapunov samt Hovleverantörstämpel. Ristat inventarienummer 10951. Gravyr KMI, Knut och Irene Malm, 1904. Höjd 7 cm, längd 26,5 cm, bredd 21 cm.
Repor och märken, smärre slitage.
Proveniens: Familjen Nobel, därefter genom gåva till Fil. Dr. Knut Malm "Mignon", direktör för familjen Nobels svavelsyrafabrik i Baku. Inköpt på Antikmässan i Helsingborg 1997 av
Richard Bowen, f. i Wales 1928 d. 2003, operasångare och internationell bokagent, därefter genom arv inom familjen. Mässkatalog med kvitto medföljer, samt ett brev skrivet av Knut Malms dotter.
A Fabergè silver bread basket, gilt inside, and with folding handle. Stamped K Fabergé, JW, (widow stamp for Jenny Väkevä), St Petersburg (1899-1907), control stamped Jakov Ljapunov and Court supplier stamp. Carved inventory number 10951. Engraving KMI, Knut and Irene Malm, 1904. Height 7 cm, length 26.5 cm, width 21 cm.
Scratches and marks, minor wear.
Provenance: The Nobel family, then by gift to Phil. Dr. Knut Malm "Mignon", director of the Nobel family's sulfuric acid factory in Baku. Purchased at the Antique fair in Helsingborg in 1997 by
Richard Bowen, b. in Wales 1928 d. 2003, opera singer and international book agent, then by inheritance within the family. Catalog with receipt included, as well as a letter written by Knut Malm's daughter.
55 000 SEK | 2022-09-05 17:58 |
50 000 SEK | 2022-09-05 17:58 |
38 000 SEK | 2022-08-10 14:02 |
28 000 SEK | 2022-08-31 14:08 |
18 000 SEK | 2022-08-30 10:39 |
14 000 SEK | 2022-08-23 21:51 |
12 000 SEK | 2022-08-23 19:05 |
300 SEK | Startpris |