Förgylld mässing/brons, med insats i försilvrad metall. Stämplad Christofle samt numrerad 554075. Bär huset Bonapartes vapen. Frankrike, Senempire omkring 1800-talets mitt.
Bredd 55, djup 31, höjd 15 cm. En fot sned, bruksslitage, repor, märken, en blomstergirlang med lagad infästning, två skruvar saknas.
Christofle - Centerpiece.
Gilt bronze, inner piece in nickel silver.
Hallmarked Christofle and numbered 554075.
Bear the coat of arms of the House of Bonaparte.
France, middle part of the 19th century.
55x31x15 cm:s. One foot bent, age related wear, minor repair, two screws missing.
20 000 SEK | 2022-09-05 14:50 |
19 000 SEK | 2022-09-02 06:36 |
18 000 SEK | 2022-09-01 19:26 |
11 000 SEK | 2022-08-25 12:38 |
5 500 SEK | 2022-08-23 17:35 |
5 500 SEK | 2022-08-24 11:58 |
4 800 SEK | 2022-08-18 14:06 |
300 SEK | Startpris |