Silver med skruvfästen i 18k guld. Ledade örhängen i form av vindruvsklasar med rosenslipade diamanter. Senare skruvfästen med svenska kontrollstämplar. Sannolikt 1800-tal eller äldre. Ett äldre etui medföljer. Totalvikt ca 15,6 gram. Längd ca 40 mm. Oxiderade.
Proveniens: Samlarhem Helsingborg.
A pair of silver and 18k gold earrings with rose-cut diamonds. Probably 19th century or older, later screw mounts. Total weight approx. 15.6 grams. Length approx. 40 mm. Oxidized.
4 400 SEK | 2022-09-03 11:24 |
4 200 SEK | 2022-08-30 11:07 |
1 400 SEK | 2022-08-31 17:03 |
300 SEK | Startpris |