Silver. Ovalt presenterfat med ciselerad och driven dekor. I spegeln en vilande putto omgiven av växter. På brättet dekor av frukter, blommor och fåglar. Barock. Mästarstämpel: HP (Henning Petri), Nyköpings tidiga årsstämpel F (1694), stadsvapnet, åldermannaranka samt stämpel med ägarmonogram HvM. Vikt ca 215 gram. 26x31 cm. Bristningar vid två fåglar och en blomma. Smärre slitage. Proveniens: Sven Klarins samlingar, Helsingborg.
19 000 SEK | 2023-01-10 17:57 |
18 000 SEK | 2023-01-10 17:37 |
17 000 SEK | 2023-01-10 17:36 |
9 000 SEK | 2023-01-09 11:16 |
8 000 SEK | 2022-12-13 20:46 |
7 000 SEK | 2023-01-08 23:44 |
5 000 SEK | 2023-01-03 21:42 |
3 000 SEK | 2022-12-23 04:19 |
1 200 SEK | 2022-12-22 20:21 |
800 SEK | 2022-12-22 12:39 |
600 SEK | 2022-12-17 15:39 |
400 SEK | Startpris |