10. JOHAN ABRAHAM HALLARD, DRYCKESKANNA, 1700-TAL

Silver med invändig förgyllning. Stockholm, 1784. Locket med inskription: "Till vänskaps och förtrolighets tecken, gofven till kyrkoherden Callerholm, vid dess avskeds tagande, af artillerie Regements Officers Corpsen i Stockholm, d 1 May 1784 at förvaras af honom och dess eftrerkommande". Vikt ca 1885 gram. Höjd 23, diameter 19 cm. Proveniens: Sven Klarins samlingar, Helsingborg.

Varunr 240980

10 Januari 2023 18:03

Klubbslag16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK 24 000 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK

Utrop 20000 SEK

24 000 SEK2023-01-09 23:42
22 000 SEK2023-01-10 17:40
18 000 SEK2023-01-08 15:37
17 000 SEK2022-12-20 14:12
16 000 SEK2022-12-22 18:20
13 000 SEK2022-12-13 20:46
400 SEK Startpris

Samlarauktion 10 Jan. 2023,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!