Acosta, Emanuel: Emanuelis Acostae Lusitani Historia rerum a Societate Iesu in Orite gestarum, ad annum usque à Deipara Virgine M.D. LXVIII, recognita, & latinitate donata.
Paris, Sonnius, 1572. 8:o. (10), 246 blad. Pergamentband med förgylld pärmdekor samt förgyllt pärmexlibris, rött övre resp. nedre snitt och med handskriven titel på främre snittet. Delvis skadade ytterfalsar. Titelbladet samt nästa blad med lagning vid nedre hörnet; titelbladet även med liten förlust i övre marginalen och en tidig ägares notering i nedre marginalen. Inlagan med enstaka riss och småfläckar.
7 000 SEK | 2023-03-15 17:46 |
6 500 SEK | 2023-03-07 19:58 |
450 SEK | 2023-03-15 16:03 |
400 SEK | Startpris |