2. BOK, EMANUEL ACOSTA 1572

Acosta, Emanuel: Emanuelis Acostae Lusitani Historia rerum a Societate Iesu in Orite gestarum, ad annum usque à Deipara Virgine M.D. LXVIII, recognita, & latinitate donata.
Paris, Sonnius, 1572. 8:o. (10), 246 blad. Pergamentband med förgylld pärmdekor samt förgyllt pärmexlibris, rött övre resp. nedre snitt och med handskriven titel på främre snittet. Delvis skadade ytterfalsar. Titelbladet samt nästa blad med lagning vid nedre hörnet; titelbladet även med liten förlust i övre marginalen och en tidig ägares notering i nedre marginalen. Inlagan med enstaka riss och småfläckar.

Varunr 244174

21 Mars 2023 18:01

Klubbslag13 00 SEK14 00 SEK15 00 SEK 7 000 SEK5 00 SEK6 00 SEK

Utrop 10000-12000 SEK

7 000 SEK2023-03-15 17:46
6 500 SEK2023-03-07 19:58
450 SEK2023-03-15 16:03
400 SEK Startpris

Onlineauktion 21 Mars 2023,

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!