Stål och förnicklad metall med kolv i betsad bok. S.k. tivolipistol. Märkt Tell på pipans ovansida. 1900-talets första hälft. Kaliber 4,5 mm. Längd 54 cm. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället, dock lämnas ingen funktionsgaranti.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
8 000 SEK | 2023-04-04 18:05 |
7 500 SEK | 2023-04-04 18:03 |
3 600 SEK | 2023-04-03 08:59 |
2 800 SEK | 2023-03-21 17:52 |
1 000 SEK | 2023-03-21 22:04 |
400 SEK | Startpris |