Luftgevär. Stål och förnicklad metall med kolv i betsat trä. Märkt Original på pipans ovansida. 1900-talets första hälft. Längd 106 cm. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället, dock lämnas ingen funktionsgaranti.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
1 500 SEK | 2023-04-04 18:02 |
1 400 SEK | 2023-03-21 17:52 |
1 400 SEK | 2023-04-03 17:39 |
400 SEK | Startpris |