Svärtat stål med kolv i betsad bok. Med kikarsikte, Stiga 2,5x15. 1900-talets andra hälft. Kaliber 4,5 mm. Längd 109 cm. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället, dock lämnas ingen funktionsgaranti. En skruv saknas.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
700 SEK | 2023-03-31 15:13 |
600 SEK | 2023-03-29 16:30 |
400 SEK | 2023-03-23 21:39 |
400 SEK | Startpris |