Stål och förnicklad metall med kolv i betsat trä. Märkt J.O. Ahlstedt, Stockholm på pipans ovansida. 1900-talets första hälft. Längd 109 cm. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället, dock lämnas ingen funktionsgaranti.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
1 200 SEK | 2023-03-21 17:52 |
1 100 SEK | 2023-03-28 22:29 |
400 SEK | Startpris |