Sverige, M/1850. Husqvarna faktori, tillverkad 1852. Nr 706, nummerriktig. Längd 47 cm. Åldersrelaterat slitage, spår av rostangrepp, avbruten bult i kopplingshål för löskolv.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
3 400 SEK | 2023-04-04 17:55 |
3 200 SEK | 2023-04-04 17:24 |
3 000 SEK | 2023-04-04 17:31 |
1 900 SEK | 2023-03-21 17:52 |
1 300 SEK | 2023-04-01 22:53 |
1 100 SEK | 2023-03-29 22:17 |
800 SEK | 2023-03-25 11:36 |
400 SEK | Startpris |