Stål med kolv i betsad ek. Venus Waffenwerk Zella-Mehlis (Made in Germany). 1900-talets första hälft. Längd 110 cm. Märkt med tre kronor undertill samt nr 705. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället (men med dåligt tryck), dock lämnas ingen funktionsgaranti.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.
3 600 SEK | 2023-04-04 18:01 |
3 400 SEK | 2023-04-03 08:31 |
3 000 SEK | 2023-04-03 08:01 |
2 200 SEK | 2023-03-21 17:52 |
400 SEK | Startpris |