Stål med kolv i betsad körsbär. Märkt Shanghai China på pipans ovansida. 1900-talets andra hälft. Kaliber 4,5 mm. Längd 109 cm. Repor, märken. Åldersrelaterat slitage. Fungerande vid inskrivningstillfället, dock lämnas ingen funktionsgaranti.
Proveniens: Objekt ur Jan Nilssons samlingar, grundare av Förmedlingscentralen i Tyringe 1990.