Digital dial in gold (reportedly weight approx. 8 grams) in French style, early 1800's. Cylinder escapement. Later metal case. Diameter approx. 57 mm. Two watch keys are included. Age-related wear. Working at the time of registration, but Skånes Auktionsverk does not provide a functional guarantee.
FICKUR MED CYLINDERGÅNG, FRANSK STIL
Digital urtavla i guld (enligt uppgift vikt ca 8 gram) i fransk stil, tidigt 1800-tal. Senare boett i metall. Diameter ca 57 mm. Två klocknycklar medföljer. Åldersrelaterat slitage. Går vid inskrivningstillfället, men Skånes Auktionsverk lämnar ingen funktionsgaranti.
Visning måndag 17 april 13.00-18.00.
15 000 SEK | 2023-04-17 18:09 |
14 000 SEK | 2023-04-17 18:08 |
9 500 SEK | 2023-04-17 11:12 |
5 000 SEK | 2023-04-17 14:03 |
2 400 SEK | 2023-04-09 19:02 |
2 200 SEK | 2023-04-05 16:36 |
2 200 SEK | 2023-04-06 13:18 |
400 SEK | Startpris |