Case in wood with sculpted details and velvet-covered dial. The index are replaced with the name P MAGNUS ROLIN, probably made by the watchmaker Per Månsson Rolin (1810-1880), whose son's name was Magnus Rolin (see Gunnar Pipping et al. "Watchmakers in Sweden and Finland" page 432). The movement is hidden in one of the hands, clock key included. Approx. 62x45.5 cm. The case with age-related wear, loss of paint, decorative element with repair.
"MYSTERY" VÄGGUR
Fodral i svärtat och bronserat trä med skulpterade detaljer och sammetsklädd urtavla. Tablett-siffror som är ersatta med namnet P MAGNUS ROLIN, troligen tillverkad av urmakaren Per Månsson Rolin (1810-80), vars son hette Magnus Rolin (se Gunnar Pipping m.fl. "Urmakare i Sverige och Finland" sid 432). Urverket är dolt i en av visarna. Klocknyckel medföljer. Ca 62x45,5 cm. Fodralet med åldersrelaterat slitage, färgbortfall, dekorelement med lagning.
Visning måndag 17 april 13.00-18.00.
5 500 SEK | 2023-04-06 13:20 |
5 000 SEK | 2023-04-17 18:19 |
600 SEK | 2023-04-13 00:09 |
400 SEK | Startpris |