Bearbetad flinta och mörk bergart. Yxhuvud ej hålborrat färdigt, denna yxa möjligen av senare datum än övrigt. Längd 4-18 cm. Skador, fragment. Proveniens: hittade i och omkring Landskrona av lantbrukare Erland Olsson och J.O. Olsson.
700 SEK | 2023-04-18 13:31 |
600 SEK | 2023-04-18 18:04 |
400 SEK | Startpris |