S.k. Türmchenuhr i brännförgylld koppar och mässing med rikt graverad dekor. Försilvrade, samt delvis emaljerade urtavlor. Höjd 28 cm. Åldersrelaterat slitage, smärre ojämnhet vid sockelplattan, klocknyckel saknas. Auktionsverket garanterar ej för funktionen. Några delar senare kompletterade.
A renaissance gilt copper and brass case striking and alarm "Türmchenuhr" table clock, Augsburg ca 1600. Gilt copper case throughout adorned by foliate engraved strapwork, surmounted by a cuppola on a pierced gallery topped by a finial, ornamental urns on the corners, placed on an ogee shaped base with further strapwork. Height 28 cm. Some parts later, watch key missing.
110 000 SEK | 2023-05-29 17:59 |
100 000 SEK | 2023-05-19 15:41 |
70 000 SEK | 2023-05-29 16:38 |
60 000 SEK | 2023-05-29 16:19 |
26 000 SEK | 2023-05-28 09:49 |
22 000 SEK | 2023-05-27 07:37 |
19 000 SEK | 2023-05-25 15:14 |
15 000 SEK | 2023-05-24 11:55 |
5 000 SEK | 2023-05-22 19:38 |
400 SEK | Startpris |