25. YNGVE BLIXT, VAS

Glaserat stengods. Höganäs, signerad undertill samt daterad 75. Höjd 23, diameter 28 cm.

Varunr 246160

29 Juli 2023 12:30

Klubbslag11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK 3 800 SEK5 00 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK

Utrop 3000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2625 SEK

3 800 SEK2023-07-29 12:12
3 600 SEK2023-07-28 23:26
3 000 SEK2023-07-29 11:32
2 200 SEK2023-06-15 16:44
2 000 SEK2023-07-11 15:41
1 000 SEK2023-06-28 16:16
400 SEK Startpris

Keramikauktion 29 Juli 2023, Lördag 29 juli 12.30, KKAM – Ateljén, Gärdesgatan 4b, Höganäs

Visning på KKAM – Museet, Polhemsgatan 1, Höganäs. Visning fr.o.m. 1 Juli, tis-sön 13-17. Entré 80 kr. Visning auktionsdagen 29 juli kl 10.00-12.00

Auktionen är en klubbauktion och vi gästas av Joakim Bengtsson som håller i klubban. Auktionen sker i samarbete med KKAM, Höganäs (tidigare Höganäs Museum & Konsthall och Keramiskt Center).

Under auktionen går det även att bjuda live via inloggning på internet. Observera att det krävs att man är godkänd för livebudgivning, så kontakta oss i god tid innan auktionen för att säkerställa att du kan bjuda live.
Då auktionen är en Klubbauktion där man kan bjuda personligen i auktionssalen är ångerrätten undantagen på denna auktion.

Visning på KKAM – Museet, Polhemsgatan 1, Höganäs. Visning fr.o.m. 1 Juli, tis-sön 13-17. Entré 80 kr.
Visning auktionsdagen 29 juli kl 10.00-12.00

Slagavgift 50 SEK Ink.moms

Beställ transport här!