Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Auktion 28 Mars 2020
359
Se kataloget
359
Se kataloget
31
68
Möbler
Speglar
Mattor
72
Konst
17
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
24
Porslin
34
Glas/kristall
15
Övrigt
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
Stengods
Väskor
Böcker/Tidsskrifter
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
JÄRNSMIDE
Musikinstrument
Kläder
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Firma Svenskt Tenn
Kina Porslin
Hi/Fi och stereo
VINTAGE
LJUSSTAKAR/KANDELABER
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
...
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
2.
WILLEM DE MOOR, FLYGSFORS, VAS, BLÅ GLASMASSA MED INNESLUTNA BUBBLOR, PÅKLIPPTA HÄNKLAR, HÖ CA 17 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
450 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
3.
KRÄFTTALLRIKAR 6 ST, VILLEROY & BOCH, ECREVISSE-EDELKREPS CRAYFISH. LUXEMBURG, DEKOR MED RÖD KRÄFTA PÅ SVART BOTTEN, RÖD KANT, DIAM 26 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
1,000 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
4.
HYLLBORD, JUGEND, CA 1910, HÖ 90, BR 48, DJ 31 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
600 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
5.
BYRÅ, MAHOGNY, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, BR 109, DJ 53, HÖ 104 CM
Nuværende katalognummer
6.
RAGUSKED, SILVER, AV SIMSON RYBERG, STOCKHOLM 1778, VAPENSKÖLD, LÄ 26,5 CM, VIKT 107 GRAM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
1,300 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
7.
GRÄDDKANNNA, SILVER, AV STEPHAN WESTERSTRÅHLE, STOCKHOLM 1798, HÖ 16,5 CM, VIKT 207 GRAM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
2,800 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
8.
SALTKAR, SILVER, AV GUSTAF GEORG REHNBERG, NORRKÖPING 1800, HÖ 11 CM, VIKT 110 GRAM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,000 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Nuværende katalognummer
9.
NOLBY, DOCKSKÅPSMÖBLER, BERITH BERGSTRÖM LERSJÖED VÄRMLAND,STÄPMELMÄRKTA "NOLBYN", 1900-TALETS FÖRSTA DEL, 8 DELAR
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
3,700 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
10.
VICKE LINDSTRAND "GRACIL" VAS I GRÖN/BLÅTONAT GLAS SIGN "KOSTA 45874 V. LINDSTRAND" HÖ CA 18 CM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
650 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Nuværende katalognummer
11.
HERTHA BENGTSSON "KOKA" FAT LÄ 40X26 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
350 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
12.
NOLBY, DOCKSKÅPSMÖBLER, BERITH BERGSTRÖM LERSJÖED VÄRMLAND, 1900-TALETS FÖRSTA DEL, 6 DELAR, STÄMPELMÄRKTA "NOLBYN"
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
1,300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
13.
DOCKSKÅPSMÖBLER SAMT DIV INREDNINGSDETALJER MM, OLIKA TILLVERKARE
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
800 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
14.
ELLI HEMBERG (1896-1994) "VISBY RINGMUR" OLJA PÅ PANNÅ,MONOGRAMSIGNERAD EH, 27X35CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
3,600 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
15.
ELLI HEMBERG (1896-1994) BLOMSTERSTILLEBEN, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, 22X20 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
1,800 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
16.
NILS NIXON ( 1912-1998) "DAGEN BRYTER DIMMORNA" SIGNERAD -45, OLJA PÅ PANNÅ, BILDMÅTT 40X32 CM
Hammerslag
3,00 SEK
4,00 SEK
6,400 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
17.
DIVERSE UDDA SILVERBESTICK I PARTI 1180 GRAM
Hammerslag
18,00 SEK
19,00 SEK
3,700 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
18.
GEORG JENSEN, DANMARK, KAFFESKEDAR 6+6 ST, FÖRGYLLT STERLINGSILVER MED EMALJDEKOR, VIKT CA 120 GRAM
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
900 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
19.
CARL FAGERLUND, FÖR ORREFORS, TAKARMATUR, FORMGIVEN 1957, GLASKUPANS MÅTT 16X 16 HÖJD 14 CM
Nuværende katalognummer
21.
HARALD LINDBERG (1904-1976) "NORRFÄLLSVIKEN" KUSTMOTIV MED UPPDRAGEN EKA, PASTELL, SIGNERAD, 31X48 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
600 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
22.
STAFFAN HALLSTRÖM (1914-1976) STENKISTA AKVARELL SIGN STAFFAN HALLSTRÖM -55, 14.5X20 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
200 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
23.
BERT-HÅGE HÄVERÖ (1932-2014) FÄRGLITOGRAFIER 4 ST, SAMTLIGA SIGNERADE OCH NUMRERADE 225/310, BLADMÅTT 45X52 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
1,400 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
Nuværende katalognummer
24.
GUNNAR JOHNSSON (1917-2007) ABSTRAKTA KOMPOSITIONER, 5 ST, LITOGRAFIER, SAMTLIGA SIGNERADE OCH NUMRERADE 29/125, 63X46 CM
Hammerslag
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
350 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Nuværende katalognummer
25.
SPELBORD ENGLAND 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, REGENCY, HÖ 74, 90X86 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
650 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
26.
SKÅP, 1700-TALETS FÖRSTA HÄLFT BAROCK, FANERAT MED OLIKA TRÄSLAG, HÖ 179, BR 115, DJ 48 CM
Nuværende katalognummer
27.
BJÖRN JONSSON (1903-1991) LITOGRAFIER 3 ST, STOCKHOLMSMOTIV, BLADMÅTT 32X48 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
300 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
28.
BJÖRN JONSSON (1903-1991) LITOGRAFIER 4 ST, STOCKHOLMSMOTIV, VARIERANDE MÅTT
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
350 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
29.
TUMLARE PÅ FÖTTER, SILVER, C.G. HALLBERG, STOCKHOLM 1918 HÖJD 5,5 CM, VIKT 52 GRAM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
550 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
30.
SÅSSKÅL MED FAT, SILVER, GUSTAF MÖLLENBORG, TOTALHÖJD 9,5 CM STOCKHOLM 1851 INVÄNDIGT FÖRGYLLD, VIKT 572 GRAM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,850 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
31.
SILVERBESTICK, 6 GAFFLAR, 6 SKEDAR SAMT 4 TESKEDAR, MODELL OLGA, SAMTLIGA AV GUSTAV MÖLLENBORG 1912, VIKT 1023 GRAM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
3,400 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
32.
KNIVAR, 10 ST, SILVER MED STÅLBLAD, VIKT 656 GRAM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
800 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
33.
KOMPOTTSKEDAR, 12 ST, FÖRGYLLT SILVER, 1943, MONOGRAM Å,VIKT CA 378 GRAM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
1,100 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Nuværende katalognummer
34.
SILVERBESTICK OCH SERVETTRINGAR I PARTI, VIKT 455 GRAM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
1,450 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
GAFFLAR, 12 ST, SILVER, O.B.S., STOCKHOLM 1939, 754 GRAM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
2,400 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
36.
KNIVAR, 10 ST, 1936, SÅSSLEVAR 2 ST, VARAV EN ÅR 1828 , TOTALVIKT 434 GRAM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
800 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
37.
SOCKERTÅNG, SILVER, 1700-TALETS SLUT, AV JOHAN CHRISTOFFER LJUNGMARKER, GÖTEBORG, ELLER ANDERS CHRISTOFFER LJUNGMARKER, MARSTRAND, LÄ CA 17 CM, VIKT 57 GRAM
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
650 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
38.
MINIATYRMÅLNING, 1800-TALETS BÖRJAN, FÖRESTÄLLANDE MANSFIGUR, GOUACHE, RAM AV 18K GULD, FREIDRICH FYRWALD OCH A. SELINDER, STOCKHOLM 1804, BAKSIDA MED HÅRGÖMMA, MÅTT 6X5 CM
Hammerslag
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
3,600 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
39.
STRINDBERGSLAMPA, TIDIGT 1900-TAL, HAMRAT JÄRN, GRÖN GLASKUPA, KUPAN ÄR EJ ORIGINAL, HÖ 39 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
350 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
40.
VAS/SKÅL I BRUNTONAT GLAS, FOT MED IRISERANDE GLAS, HÖ 23 CM
Nuværende katalognummer
41.
CHIFFONJÈ 1800-TAL FRÅN LINDOME, HÖ 147, BR 105, DJ 55 CM
Hammerslag
21,00 SEK
22,00 SEK
600 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
42.
BYRÅ I GUSTAVIANSK STIL MAHOGNY, HÖ 72, BR 55, DJ 32 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
300 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
43.
LJUSKRONA SEX ARMAD I MÄSSING, TIDIGT 1900-TAL, DIAM 49 HÖ UTAN KEDJA CA 35 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
100 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
44.
LJUSKRONA I BAROCKSTIL MED KRISTALLPRISMOR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT HÖ UTAN KEDJA CA 60, DIAM CA 42 CM
Hammerslag
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
1,800 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
45.
VÄGGUR S K AMERIKAKLOCKA TIDIGT 1900-TAL, ETIKETTMÄRKT WATERBURY CO CONNECTICUT HÖ 59, BR30 CM
Hammerslag
11,00 SEK
12,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
46.
ETT PAR STOLAR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT
Hammerslag
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
VÄGGUR 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT WESTERSTRAND STOCKHOLM HÖ 30 BR 24 CM
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
100 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
48.
SPEGEL NYROKOKO 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, HÖ 72 BR 47 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
450 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
49.
BAROMETER OCH TERMOMETER SKUREN I EK JUGEND CA 1910 HÖ 51 CM
Nuværende katalognummer
50.
BYRÅ I MAHOGNY, SAMTIDA HÖ 90, BR 120, DJ 50 CM
...
Læs mere
Jeg forstår