Kanonauktioner
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
Hjælp
Kanonauktioner 27 Juni 2020
456
Se kataloget
456
Se kataloget
15
53
89
Möbler
Speglar
12
Mattor
45
Konst
29
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
23
Porslin
30
Glas/kristall
Smycken
Bijouterier
29
Övrigt
12
Klockor/Ur
Skulpturer
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
10
Stengods
Väskor
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
TRÄDGÅRD
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
Kamerautrustning
Firma Svenskt Tenn
12
Kina Porslin
Orientaliskt
Hi/Fi och stereo
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
KINESISKT
GRAMMOFONER
NORDISKA KOMPANIET
Luk
Hjælp
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
Luk
Mine favoritter
Luk
Log ind
Luk
Siden er ikke aktiv!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
...
10
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Højeste bud
Laveste bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
FRANS FLORIS, HANS ART, 1600-TAL, OLJA PÅ PANNÅ, UNG MAN MED LAGERKRANS, MÄRKT À TERGO, FRANS FLORIS N.46, BILDMÅTT, 22X17 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
18,000 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Nuværende katalognummer
2.
LISA LARSON (F. 1931), "SIGRID", FIGURIN, MÄRKT LISA L SIGRID, STENGODS, HÖ 14,5 CM
Hammerslag
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
400 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
3.
GUNNAR NYLUND (1904-1997), FASAN, FIGURIN, RÖRSTRAND, STENGODS, HÖ 22, LÄ 24,5 CM
Nuværende katalognummer
4.
STOL, 1700-TAL, ROKOKO, SVARTMÅLAD MED FÖRGYLLD DEKOR
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
550 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Nuværende katalognummer
5.
RESEGRAMMOFON, "HIS MASTERS VOICE", TIDIGT 1900-TAL
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
250 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
6.
RESVÄSKA, TIDIGT 1900-TAL, I BRUNT SKINN, LÄ 60, BR 38, DJ 15 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
200 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
Nuværende katalognummer
7.
BIBLIOTEKSBORD, 1930-TAL, BAROCKSTIL, MED RIKT SKUREN DEKOR, HÖ 77, LÄ 175, BR 80 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
500 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Nuværende katalognummer
8.
GOLVLAMPA, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, SKYLTMÄRKT AB NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM R 5480-BC4834, REGENCYSTIL, MAHOGNY, HÖ 168 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
450 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
9.
TRÄLÅDA, 1900-TALETS MITT, SVENSKA SOCKERFABRIKSAKTIEBOLAGET, HÖ 23, LÄ 68, BR 23 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
250 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
10.
VEDLÅR, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, GRÅMÅLAD, HÖ 64, LÄ 83, DJ 55 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
400 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
11.
KARTELLUR, FRANKRIKE OMKRING 1900, LOUIS XV-STIL, FÖRGYLLD BRONS, HÖ 45, BR 27
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
800 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Nuværende katalognummer
12.
BORDSLYSTRAR, ETT PAR, 1900-TAL, GUSTAVIANSK STIL, MARMOR OCH MÄSSING, HÖ 38 CM
Nuværende katalognummer
13.
VÄGGLJUSSTAKAR, ETT PAR, MED TVÅ LJUS VARDERA, 1800-TALETS SLUT, BAROCKSTIL, BRONSERAD ZINK, HÖ CA 22, BR CA 22 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
450 SEK
1,00 SEK
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
14.
STOLAR, ETT PAR, 1800-TALETS SLUT, SVARTMÅLADE MED BRONSERAD DEKOR,
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
100 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
15.
BARNSÄNG, 1900-TALETS BÖRJAN, VITMÅLAD METALL OCH MÄSSING, UTDRAGBAR, LÄ FR 95 TILL 165, BR 60 CM
Hammerslag
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
300 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
16.
TRAPPSTOL, 1900-TALETS BÖRJAN, VITMÅLAD, HÖ 102 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
350 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
Nuværende katalognummer
17.
LASTBIL, AB GEMLA SLÖJD, TRÄ, LÄ 62, BR 27, HÖ 30 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Nuværende katalognummer
18.
KARAFFER, YTTERFODER, SAMT VAS MM I PARTI
Hammerslag
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
100 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
19.
TANDLÄKARUTRUSTNING, TIDIGT 1900-TAL
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
250 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
Nuværende katalognummer
20.
TENNVAS, NYSILVEROBJEKT, SILVER, MM, I PARTI
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
150 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
21.
CHRISTINA KNALL (F. 1947), STOCKHOLMSMOTIV, SIGNERAD, OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT 49X61 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
3,600 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
22.
FOLKE OHLSSON, "FRISCO", SIDOBORD, 2 ST, TINGSTRÖMS, BRA BOHAG, 1960-TAL, TEAK, STÄMPELMÄRKTA, HÖ 51, LÄ 64, BR 46 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
1,500 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
23.
VITRINSKÅP, 1900-TAL, LOUIS XV-STIL, BRÄNNMÄRKT "1893 MARINER" FANERAD OCH BEMÅLAD, BESLAG AV FÖRGYLLD METALL, HÖ 150, BR 66, DJ 35 CM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
900 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Nuværende katalognummer
24.
MARIANNE WESTMAN, "MON AMI", SERVISDELAR, 14 DELAR, BESTÅENDE AV TEKANNA MED SOCKERSKÅL, GRÄDGKANNA, TERRIN M LOCK, 5 ST TALLRIKAR, 4 ST SKÅLAR OCH UPPLÄGGNINGSFAT, SAMT FAT TILL TEKOPP MEDFÖLJER
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
1,800 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Nuværende katalognummer
25.
BERTIL VALLIEN (F. 1938), VAS, SKÅL OCH SKÅL PÅ FOT, BODA, BLÅTT GLAS, VASENS HÖ 15, SKÅLARNAS HÖ 5 RESP 8,5 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
350 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
26.
STOLAR ETT PAR SAMT PELARBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, BORDET HÖ 68, DIAM 46 CM
Hammerslag
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
300 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
27.
URNA MED LOCK, KINA, 1800-TAL, BALUSTERFORMAD, DEKOR I UNDERGLASYRBLÅTT, UNDERTILL MED KEJSARMÄRKE, HÖ 27 CM
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Nuværende katalognummer
28.
ROYAL COPENHAGEN, 7 DELAR, "MUSSELMALET", TVÅ CREMEKOPPAR MED LOCK, TVÅ MINDRE FAT, SALT OCH PEPPARKAR, SAMT GENOMBRUTEN SKÅL, SKÅLENS HÖJD 11.5 CM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
1,200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Nuværende katalognummer
29.
VÄGGLAMPA, 1930-TAL, SKUREN OCH BEMÅLAD DEKOR MED FIGURER, ÖVERDEL AV TENN, 51X24 CM
Hammerslag
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
500 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
30.
LOCKDOSA, TENN, STÄMPLAD SCHRÖDER & OLSSON 1937, HÖ 7.5 CM
Hammerslag
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
31.
GUNNAR NYLUND (1904-1997), SKÅLFAT, RÖRSTRAND, STENGODS MED LILA GLASYR, DIAM 23 CM
Hammerslag
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
100 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
32.
TESKRIN, KINA, TIDIGT 1900-TAL, SVARTLACKERAD MED DEKOR I GULD, INSATSER AV TENN, MED YTTÄCKANDE DEKOR, HÖ 12, LÄ 19. BR 13 CM
Hammerslag
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
1,000 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
33.
MYNT, TVÅKRONOR, ENKRONOR OCH 25-ÖRINGAR, SAMTLIGA FÖRE 1968, TOTALVIKT 1095 GRAM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
3,600 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Nuværende katalognummer
34.
LJUSSTAKAR, TVÅ ST, SNARLIKA, ENGLAND, OMKRING 1900, FÖRSILVRAD KOPPAR, HÖ 21, RESP 22 CM
Hammerslag
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
100 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
KAFFEKANNA, SILVER, C.G.HALLBERG, X8, (1948) ROKOKOSTIL, VIKT 543 GRAM INKL HANDTAG, HÖ 23 CM
Hammerslag
25,00 SEK
26,00 SEK
1,600 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Nuværende katalognummer
36.
TEKANNA, GRÄDDKANNA, SILVER, GAB G8, 1933, TOTALVIKT MED HANDTAG 674 GRAM, KANNANS LÄNGD 24 CM
Hammerslag
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
2,900 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
37.
UNO ÅHRÈN, LAMPETT, MODELL 468, FIRMA SVENSKT TENN, 1929, VÄGGFÄSTE AV TENN, SKÄRM AV OPALGLAS HÖ 34 CM, DIAM 26 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
6,800 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Nuværende katalognummer
38.
KARMSTOL, 1900-TAL, BAROCKSTIL
Hammerslag
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
150 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
Nuværende katalognummer
39.
SKRIN 1700-TAL, PÅ SENARE BENSTÄLLNING, EK MED JÄRNBESLAG, TOTAL HÖ 73, BR 53, DJ 32 CM
Hammerslag
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
400 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
40.
STOLAR, ETT PAR, 1800-TAL, KARL JOHAN MAHOGNY
Hammerslag
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
100 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
Nuværende katalognummer
41.
MYNT, 3 ST, 1 ST 400-ÅRSMINNE AV GUSTAV VASAS BEFRIELSEVERK, 2 KR, 1921, OCH 1 ST KONUNG OSCAR II, DROTTNING SOFIA, 2 KR, 1907, SAMT 1 ST OSCAR II, 1872-1897, VIKT 45 GRAM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
200 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Nuværende katalognummer
42.
BIBLIOTEKSUR, 1900-TAL, ELLIOTT, FODRAL I VALNÖT, HÖ 35, BR 20, DJ 14 CM
Hammerslag
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
300 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Nuværende katalognummer
43.
BYRÅ, MED STENSKIVA, 1900-TAL, GUSTAVIANSKSTIL, AB HARALD WESTERBERG, STOCKHOLM, FANERAD MED FLERTALIGA TRÄSLAG, HÖ 79, BR 95, DJ 53 CM
Hammerslag
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
900 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Nuværende katalognummer
44.
SKRIVSTÄLL, MED BLÄCKHORN, SAMT BREVKNIV, MÄRKTA SUNE BÄCKSTRÖM, 1920-TAL, BRONS, BLÄCKSTÄLLETS HÖ 12, BR 32, DJ 20 CM
Nuværende katalognummer
45.
PARTI UDDA BESTICK, SILVER, VIKT 1564 GRAM
Hammerslag
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
4,700 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Nuværende katalognummer
46.
PUNSCHMUGGAR, SUPKOPPAR, MINDRE BÄGARE, SILVER, TOTALT 13 FÖREMÅL, VIKT 477 GRAM
Hammerslag
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
1,400 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
SKEDAR, 3 ST, SILVER, SVENSK RUND, 2 ST MÄRKTA E3 (1811), 1 ST MÄRKT C3 (1809), VIKT 181 GRAM
Hammerslag
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
550 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Nuværende katalognummer
48.
RAGUSKED, ENGLAND, SOCKERSTRÖARE, MÄRKT M3 (1818), SAMT KOMPOTTSKED, SILVER, VIKT 271 GRAM
Hammerslag
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
800 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
...
10
Læs mere
Jeg forstår