Kanonauktioner
My pages
Details
(Name, address, phone...)
Activities
(Bid, bought, sold...)
Invoices
Create account
My Favorites
Help
Catalogs
Kanonauktioner 29 augusti 2020
536
All lots
536
All lots
65
124
Möbler
Speglar
14
Mattor
58
Konst
16
Silver
Guld
Nysilver
Koppar
Mässing/Metall
Textil
40
Porslin
37
Glas/kristall
Smycken
27
Övrigt
Klockor/Ur
9
Skulpturer
10
Keramik
Nautica
Asiatiskt
Lergods
13
Stengods
Vapen
Afrikana
Väskor
LEKSAKER/SPEL
TECHNICA
FLINTGODS
JÄRNSMIDE
BESTICK
TRÄDGÅRD
Musikinstrument
JAKT OCH FISKE
MYNT/MEDALJER/SEDLAR
21
KÖK/RESTAURANG OBJEKT
DOCKOR
12
Kina Porslin
Orientaliskt
SYMASKINER
Hi/Fi och stereo
SAMEOBJEKT
BLANKVAPEN
LJUSSTAKAR/KANDELABER
CYKLAR
ACCESSOARER
Mattor
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
12
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
HALSBAND, 18 K GULD, BISMARCKLÄNK, VIKT 30.0 GRAM, LÄ CA 47 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
9,400 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
Lot No.
2.
HALSBAND, 18 KARAT GULD, BISMARCKLÄNK, VIKT 8.6 GRAM, LÄ 51 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
2,900 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
3.
TOALETTBORD, 1800-TALETS ANDRA HÄLFT, NYROKOKO, VALNÖT, HÖ 171, BR 105, DJ 53 CM
Unsold
Lot No.
4.
SPEGELBYRÅ, 18/1900-TAL, VALNÖT OCH MAHOGNY, HÖ 197, BR 105, DJ 51 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
450 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
5.
MATGRUPP, BORD MED 6 STOLAR, 1900-TALETS BÖRJAN, JUGEND, BORDETS HÖ 79, DJ 90, TOTAL LÄNGD MED ILÄGGSKIVOR, 198 CM
Hammer price
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
900 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
Lot No.
6.
KONSOLBORD, GUSTAVIANSKT STOCKHOLMSARBETE, 1700-TALETS SLUT, SKIVA AV KALKSTEN, UNDER DEN SENARE GRÅ FÄRGEN FINNS ORIGINALFÖRGYLLNINGEN KVAR, HÖ 82, BR 78, DJ 43 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
11,500 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
7.
SIDOBORD MED TIDNINGSHYLLOR, 1960-TAL, TEAK, HÖ 47, LÄ 56, BR 34 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
350 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
8.
SNEDKLAFFSEKRETÄR 1800-TAL, MAHOGNY, 1800-TALETS FÖRSTA HÄLFT, HÖ 98, BR, 89, DJ 52 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
750 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
Lot No.
9.
STOLAR ETT PAR, SENEMPIRE, MAHOGNY, 1800-TALETS MITT
Hammer price
2,00 SEK
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
100 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
10.
SPELBORD MED ETT PAR STOLAR, NYROKOKO, MAHOGNY 1800-TAL, BORDETS HÖ 73, 88X44 CM, I UTFÄLLT LÄGE 88X88 CM
Unsold
Lot No.
11.
AMERIKAUR, OMKRING 1900, MAHOGNY, 66X39 CM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
100 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
12.
MATBORD MED TVÅ ILÄGGSSKIVOR, 1940-TAL, BJÖRK, HÖ 73, DIAM 98, TOTAL LÄNGD MED TVÅ ILÄGGSSKIVOR 198 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
250 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
13.
DOCKSÄNG JUGEND, MED FEM DOCKOR OCH DIV DOCKKLÄDER, HÖ 59, LÄ 53, BR 30 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
250 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
Lot No.
14.
HERRBETJÄNT, LÖVTRÄ 1900-TALETS MITT, HÖ 105 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
600 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
15.
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008) KOMPOSITION MED ANSIKTEN, SIGNERAD OCH NUMRERAD, 479/500, FÄRGLITOGRAFI, BILDMÅTT 30X24 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
300 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
Lot No.
16.
NILS G STENQVIST, (1934-2005) "LYSVED", SIGN 1982 OCH NUMRERAD 106/125, FÄRGETSNING, BILDMÅTT 36X25 CM
Hammer price
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
450 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
Lot No.
17.
LISA LARSON (F 1931), "LUSTHUS", GUSTAVSBERG, NYCKELVIKENS LUSTHUS NACKA, MÄRKT LISA L. EX. M 633-97, STENGODS, HÖ 19 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
650 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
18.
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990) SKÅL, RÖRSTRAND, STENGODS, HARPÄLSGLASYR I GULBRUNT, HÖ 9, DIAM CA 18.5 CM
Hammer price
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
500 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
Lot No.
19.
FIGURIN, RYSSLAND, BORIS GODUNOV, LOMONOSOV, FÖRESTÄLLANDE OPERASÅNGAREN FEODOR CHALIAPIN, PORSLIN, HÖ 28,5 CM
Hammer price
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
3,000 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
20.
MÖLLERS ARMATURSFABRIK, ESKILSTUNA, GOLVLAMPA, 1960-TAL, TEAK, HÖ: 146 CM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
250 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
21.
YNGVE EKSTRÖM, (1913-1988), "ARKA", KARMSTOL, EK, 1955
Unsold
Lot No.
22.
FÅTÖLJER ETT PAR, OCH BORD, 1900-TALETS MITT, FÅTÖLJERNA IHOPSATT AV TRÄDGRENAR, LÄDERKLÄDDA, BORD MED LÄDERKLÄDD SKIVA, BORDETS HÖ:72 CM, DIAM :99 CM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,300 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
Lot No.
23.
SONJA KATZIN (1919-2014), FÖR ASEA, BORDSLAMPA, 1900-TALETS MITT, MÄSSING, TRÄ, HÖ:53 CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
1,800 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
Lot No.
24.
STIG LINDBERG (1916-82), VÄGGRELIEF, GUSTAVSBERG, STENGODS, DEKOR AV FÅGEL PÅ TRÄDGREN, MÄRKT "STIG L", BAKSIDA MED GÅVOINSKRIPTION, 36X24 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
1,600 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
Lot No.
25.
GUDMAR OLOFSON, (1936-2017), BRONSPATINERAD GIPS, "LES DEUX ARBRE", SIGNERAD GUDMAR, HÖ:32 CM
Hammer price
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
2,100 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
26.
BIRGER EKMAN, (1905-1999), BORDSLAMPA, MJÖLBY INTARSIA, BJÖRK, INTARSIADEKOR AV KVINNA MED FÅGLAR, SKÄRM I KONSTMATERIAL, HÖ: CA 45 CM
Hammer price
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
2,800 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
Lot No.
27.
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, (1873-1941), MATTA, FLOSSA, SIGNERAD MMF, TILLVERKAD FÖRE 1942, MÅTT 200X124 CM
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
5,200 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
Lot No.
28.
HERMAN KÄHLER (1846-1917), VAS, 1900-TALETS BÖRJAN, POLYKROM DEKOR AV BLOMMOR, MÄRKT HAK DANMARK, GLASERAD KERMAIK, HÖ 17, DIAM 20,5 C
Hammer price
25,00 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
650 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
29.
URNOR, ETT PAR, ENGLAND, ANTIKISERANDE DEKOR, 1900-TAL, UNDERTILL MÄRKT THE NUPTIALS OF PARIS AND HELEN, PORSLIN, HÖ 21 CM
Hammer price
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
350 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
Lot No.
30.
SKÅL PÅ FOT, SILVER, STOCKHOLM B5 (1856), HÖ 17 CM, VIKT 274 GRAM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
1,500 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
Lot No.
31.
LISA LARSON (F.-31), "MIDI", LEJON, GUSTAVSBERG, STENGODS, H,14,5CM
Hammer price
3,00 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
7,00 SEK
900 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
Lot No.
32.
LISA LARSON, (F.-31), GUNNAR STRÄNG, SPARBÖSSA, GUSTAVSBERG, STENGODS, H,15CM
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
250 SEK
22,00 SEK
23,00 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
33.
SKÅL PÅ FÖTTER, SILVER, VIKT 455 GRAM
Hammer price
6,00 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
1,900 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
Lot No.
34.
TEKANNA, SILVER, VIKT 609 GRAM, H, 23 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
32,00 SEK
2,600 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
35.
LJUSSTAKAR, ETT PAR, SILVER, VIKT MED FYLLNING 507 GRAM,H,10 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
500 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
Lot No.
36.
SKEDAR, 5 ST, SILVER, År: 1794, 1819,1825, 1785, OCH 1860, TOTALVIKT 233 GRAM
Hammer price
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
22,00 SEK
1,300 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
37.
MOCCASKEDAR, 12 ST, FÖRGYLLT SILVER OCH EMALJ, NORGE, FLAKONG SILVER OCH EMALJ, NORGE, SKED, SILVER OCH EMALJ, NORGE, LJUSSTAKAR , ETT PAR, SILVER, H, 6 CM, TOTALVIKT 241 GRAM
Hammer price
26,00 SEK
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
850 SEK
26,00 SEK
27,00 SEK
Lot No.
38.
PARTI, UDDA BESTICK, POKALER, CIGARETTETUI, SERVETTRINGAR, SILVER, TOTALVIKT, 1119 GRAM
Hammer price
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
4,500 SEK
16,00 SEK
17,00 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
39.
BRICKA, SILVER, 1939, GÅVOINSKRIPTIONER, VIKT 455 GRAM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,700 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
Lot No.
40.
VASER, 2 ST, SILVER, H, 15 CM, RESPEKTIVE H, 22 CM, VIKT MED FYLLNING, 386 GRAM
Hammer price
12,00 SEK
13,00 SEK
14,00 SEK
1,000 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
Lot No.
41.
CARL MALMSTEN, (1888-1941), "VISINGSÖ", BOKHYLLA, 2 DELAR, VITLACKERAD, H, 216 CM, 105X45
Hammer price
10,00 SEK
11,00 SEK
12,00 SEK
13,00 SEK
600 SEK
4,00 SEK
5,00 SEK
6,00 SEK
Lot No.
42.
BÖRGE MOGENSEN, "ÖRESUND", BOKHYLLOR MED LÅDUNDERDEL, 2 ST, FÖR KARL ANDERSSON & SÖNER, BRA BOHAG, EKFANÉR, H,184 CM, B, 69 CM, DJ, 46 CM, BÖRJE MOGENSEN, "ÖRESUND", SKÅP MED INREDNING FÖR SKIVOR EKFANÉR, H, 66 CM, B, 68 CM, DJ, 36 CM
Unsold
Lot No.
43.
TORBJÖRN AFDAL, (1917-1999), SOFFBORD, 1970-TAL, HAUG, SNEKKERI, BRUKSBO, FANERAD, SKIVA MED INFÄLLT RÖKFÄRGAT GLAS, H, 39 CM, L, 146 CM, B, 84 CM
Hammer price
15,00 SEK
16,00 SEK
2,400 SEK
24,00 SEK
25,00 SEK
26,00 SEK
Lot No.
44.
HÖRNSKÅP MED VITRINÖVERDEL, 1900-TAL, EK, H, 205 CM, B, 80 CM, DJ, 49 CM
Unsold
Lot No.
45.
SPEGEL, 1900-TAL, FÖRGYLLD, 53X43 CM
Unsold
Lot No.
46.
SPEGEL, 1900-TAL, ROKOKOSTIL, FÖRGYLLD, 74X49 CM
Unsold
Lot No.
47.
VEIKKO AALTONA (F.1910-1990), FJÄLLANDSKAP, SIGNERAD "61" OLJA PÅ DUK, BILDMÅTT, 46X55 CM
Hammer price
27,00 SEK
28,00 SEK
29,00 SEK
30,00 SEK
31,00 SEK
150 SEK
7,00 SEK
8,00 SEK
9,00 SEK
10,00 SEK
11,00 SEK
Lot No.
48.
JENS MATHISEN, (F. 1926), SITTANDE KVINNOFIGUR, SIGNERAD 1959, NUMRERAD 37/115, GRAFISKT BLAD, BILDMÅTT 29X37 CM
Hammer price
13,00 SEK
14,00 SEK
15,00 SEK
16,00 SEK
150 SEK
18,00 SEK
19,00 SEK
20,00 SEK
21,00 SEK
...
12
Read more
I understand