Toggle navigation
Mina sidor
Uppgifter
(Namn, adress, tele...)
Aktiviteter
(Bud, köpt, sålt...)
Fakturor
Skapa konto
Mina favoriter
0
Hjälp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
Frimærkeauktion den 28. februar 2021
431
Samtliga utrop
431
Samtliga utrop
405
DANMARK
18
KLASSISKE KVADRATER
11
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
23
TOFARVEDE
12
VÅBENTYPE
67
BOGTRYK
8
PORTOMÆRKER
1
GEBYRMÆRKER
1
FRIMÆRKEHÆFTER
7
HELSAGER
25
POSTHISTORIE
86
STEMPLER
7
ESSAYS/PRØVETRYK/NYTRYK
139
POSTKORT
5
DANSK VESTINDIEN
3
POSTFRIMÆRKER
1
POSTKORT
1
DIVERSE
3
SLESVIG-HOLSTEN
3
POSTHISTORIE
1
GRØNLAND
1
POSTFRIMÆRKER
1
FÆRØERNE
1
PROVISORISKE UDGAVER
8
SLESVIG PLEBISCIT
8
POSTFRIMÆRKER
1
FINLAND
1
POSTKORT
3
ISLAND
1
STEMPLER
2
DIVERSE
1
NORGE
1
POSTKORT
2
SVERIGE
1
POSTHISTORIE
1
POSTKORT
1
OVERSØ
1
ASIEN
×
Stäng
Hjälp
×
Stäng
Mina favoriter
Favorit sparad!
×
Stäng
Mina favoriter
×
Stäng
Logga in
×
Stäng
Lägg bud
Sidan är inaktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
Senast aktiv
Endast återropade
Fritext
Fritext
Exakt matchning
Katalognummer
Varunr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
Kortaste tid kvar
Populärast
Bud
Högsta bud
Lägsta bud
Flest bud
Minst bud
Klubbslag
Högsta klubbslag
Lägsta klubbslag
Objektnummer
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade II. Dobbeltannulleret med BLÆK og STUMT STEMPEL. Berørt forneden til højre.
Återropad
Objektnummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew, Plade I, Position 60. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 17.5.1851 til Helsingør. Annulleret med stumt stempel.
Klubbslag
7.00 DKK
8.00 DKK
600 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Objektnummer
3.
AFA 1Ia: 1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 65. Pragtbrev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN KB 10.7.1852 (kompasstempel) til Randers. Annulleret med stumt stempel. Signeret MØLLER BPP.
Klubbslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
250 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
Objektnummer
4.
AFA 1IIb: 1853. FIRE R.B.S. Thiele II, rødbrun, Plade I, Position 48. Pragtbrev sendt fra NAKSKOV 21.11.1853 til Sakskøbing. Annulleret med nummerstempel 43.
Återropad
Objektnummer
5.
AFA 1IIIb: 1854. FIRE R.B.S. Thiele III, gulbrun, Plade IV, Position 38-39 (par). Annulleret med nummerstempel 113: ALTONA.
Klubbslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
300 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Objektnummer
6.
AFA 2: 1851. SPIRO-FORFALSKNING, 2 Rigsbankskilling, blå (4-blok). Annulleret med nummerstempel 1. Sjælden i større enheder.
Klubbslag
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
600 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Objektnummer
7.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra SKANDERBORG 5.5.1856 til Skaarup pr. Svendborg. Annulleret med nummerstempel 63.
Klubbslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
100 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Objektnummer
8.
AFA 4: 1854. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra TØNDER 12.6.1856 til Lerchenborg pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 73.
Klubbslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
Objektnummer
9.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HOBRO 14.9. (ANT VI Posthorn) til Odder pr. Aarhus. Annulleret med nummerstempel 27.
Klubbslag
13.00 DKK
14.00 DKK
100 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Objektnummer
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STOREHEDINGE 7.10. (ANT VI Posthorn) til Strøby Kro. Annulleret med nummerstempel 93.
Klubbslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
100 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Objektnummer
11.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra STUBBEKJØBING 12.2. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 69. Ankomststemplet KJØGE 14.2.1862.
Klubbslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
150 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Objektnummer
12.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, 7.Tryk. Brev sendt fra FREDERIKSBORG 14.7. (ANT VI Posthorn) til Skuldelev. Annulleret med nummerstempel 18. Omadresseret til Roskilde og påskrevet "6" i rødkridt. ►
Klubbslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
900 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Objektnummer
13.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Pragtbrev sendt fra ESROM (stjernestempel) via HELSINGØR 25.9.1861 til Hillerød. Ankomststemplet FREDERIKSBORG 25.9. (ANT VI Posthorn).
Återropad
Objektnummer
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra KDOPA HAMBURG 23.9.(1861) til København. Annulleret med nummerstempel 2. Ankomststemplet KIØBENHAVN 24.9. ►
Klubbslag
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
100 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Objektnummer
15.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra København til Nakskov. Annulleret med kombineret nummerstempel 182: SJÆLL.POST.SPED.BUREAU 20.10.1860. Ankomststemplet NAKSKOV 21.10.1860.
Klubbslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
125 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Objektnummer
16.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra BOGENSE 4.12. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 8.
Klubbslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
100 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
Objektnummer
17.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra LYNGBYE 23.3. (ANT VI Posthorn) til Køge. Annulleret med nummerstempel 39. Ankomststemplet KJØGE 24.3.1864.
Klubbslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
100 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
Objektnummer
18.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 21.8.(1863) til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HADERSLEV 22.8.1863 i rød farve.
Klubbslag
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
125 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Objektnummer
19.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå (3-stribe). GRÆNSEBREV sendt fra KOLDING 9.11. til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 36. Ankomststemplet AUSG. 19.11. og sendt retur dagen efter.
Klubbslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
500 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Objektnummer
20.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra HOLBEK 30.10. til Rosenborg Slot, København. Ankomststemplet i KIØBENHAVN 30.10. ►
Klubbslag
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
125 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Objektnummer
21.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 24.8. (ANT VI Posthorn) til Værslev pr. Kalundborg. Annulleret med nummerstempel 47.
Klubbslag
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
150 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
Objektnummer
22.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 2.Tryk. Brev sendt fra SVINNINGE 24.6. (ANT VI Posthorn) til Holbæk. Annulleret med nummerstempel 219. ►
Klubbslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
375 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Objektnummer
23.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, 1.Tryk, mørk karmin (par). Brev sendt fra NYKJØBING P.F. 12.9. (ANT VI Posthorn) til Førslev pr. Næstved. Annulleret med nummerstempel 47. Ankomststemplet NESTVED 13.9.1864.
Klubbslag
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
32.00 DKK
125 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
Objektnummer
24.
AFA 14: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 8 Skilling, brun. Brev sendt fra VEILE 28.7. til København. Annulleret med nummerstempel 76. Ankomststemplet KIØBENHAVN 28.7.
Klubbslag
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
375 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Objektnummer
25.
AFA 15x: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 16 Skilling, oliven (par). Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Højre mærke med matricefejl.
Klubbslag
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
350 DKK
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
Objektnummer
26.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå. Lokalbrev sendt i STUBBEKJØBING 4.5. (ANT VI Posthorn).
Klubbslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
175 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Objektnummer
27.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå (par). Brev sendt fra VESTERVIG 23.5. (ANT VI Posthorn) til Thisted. Annulleret med nummerstempel 209. Ankomststemplet THISTED 24.5.1874.
Klubbslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
100 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Objektnummer
28.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 2b.Tryk. Fin lille tryksag sendt fra AARHUUS.JB.P.E. 4.5.(1872) til Grenaa. Annulleret med nummerstempel 217.
Klubbslag
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
200 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Objektnummer
29.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, 3b.Tryk (2). Flot brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 12.7.(1872) til Nykøbing Falster. Annulleret med nummerstempel 1.
Återropad
Objektnummer
30.
AFA 17: 1870. Tofarvet, 3 Skilling, 4.Tryk, Position B59-60 (par). Brev sendt fra KJØBENHAVN 20.5.(1874) til Malmö, Sverige. Ankomststemplet MALMÖ 20.5.1874. Trykbestemt af Lasse Nielsen.
Återropad
Objektnummer
32.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra STOREHEDINGE 23.3. (ANT VI Posthorn) til København. Annulleret med nummerstempel 93.
Klubbslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
100 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
Objektnummer
34.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev med fuldt indhold sendt fra FREDERIKSBORG 20.10.(1872) til Sorø. Annulleret med nummerstempel 18. Ankomststemplet SORØ 21.10.
Klubbslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
100 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Objektnummer
35.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra GLOSTRUP 23.12.1871 over KIØBENHAVN 24.12. til Ballerup. Annulleret med stumt stempel. Udbragt med fodposten og ovalstemplet F:P: 24.12.71.
Klubbslag
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
500 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Objektnummer
36.
AFA 21: 1870. Tofarvet, 48 Skilling, brun/lilla. Annulleret med nummerstempel 4: AALBORG. Signeret MØLLER BPP.
Återropad
Objektnummer
37.
AFA 22: 1875. 4 Øre Helsagsbrevkort opfrankeret med Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par) tryk 7, pos 5-6 OF 1.5 ►
Återropad
Objektnummer
33.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra NØRRE-SUNDBY 2.10. (ANT VI Posthorn) til Fredericia. Annulleret med nummerstempel 208. Ankomststemplet FREDERICIA 3.10.(1873).
Klubbslag
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
175 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
Objektnummer
38.
AFA 22: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå. 6.tryk (2) opfrankeret på 4 Øre helsagsbrevkort ►
Återropad
Objektnummer
39.
AFA 22a: 1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå (par), 4.tryk ►
Återropad
Objektnummer
31.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød (4-stribe). Sandsynligvis annulleret (SVE)NDBORG 16.12.
Klubbslag
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
500 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Objektnummer
40.
AFA 22,34: 1875. Tofarvet, 3 Øre, 12.Tryk (3-stribe) og Våbentype, 5 Øre, grøn (4-stribe). Opfrankeret på helsagskonvolut, 4 Øre, blå. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 13.11.(1894) til Göppingen, Tyskland. ►
Klubbslag
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
225 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Objektnummer
41.
AFA 23,25: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå og 8 Øre, grå/rød (2). Dekorativt brev sendt fra Vinhandel i FREDERICIA 7.3.95 til Buchbrunn, Tyskland. Ankomststemplet BUCHBRUNN 9.MAR.95.
Klubbslag
14.00 DKK
15.00 DKK
100 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Objektnummer
42.
AFA 23,27: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå (par) og enkelt samt 16 Øre, 9.Tryk. Opfrankeret på helsagskonvolut, 8 Øre, rød. Sendt rekommanderet fra KIØBENHAVN 23.5.(1887) til Mannheim, Tyskland.
Klubbslag
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
350 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Objektnummer
43.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 4.Tryk. Planche med 10 mærker.
Klubbslag
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
175 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Objektnummer
44.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 6.Tryk. Planche med 12 mærker.
Klubbslag
27.00 DKK
28.00 DKK
100 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
Objektnummer
45.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 7.Tryk. Planche med 7 mærkerog 1 forsendelse (forside).
Klubbslag
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
125 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
Objektnummer
46.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 9.Tryk. Planche med 11 mærker.
Klubbslag
25.00 DKK
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
200 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Objektnummer
47.
AFA 27y: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 14.Tryk. Ukomplet trykopstilling (85 mærker) ►
Klubbslag
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
400 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Objektnummer
48.
AFA 27: 1875. Tofarvet, 16 Øre, 16.Tryk. Planche med 23 mærker.
Klubbslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
150 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
9
»
Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies.
Läs mer
Jag förstår