Toggle navigation
Mine sider
Oplysninger
(Navn, adresse, tele...)
Aktiviteter
(Bud, købt, solgt)
Fakturaer
Opret konto
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
Frimærkeauktion den 27. december 2021
636
Se kataloget
636
Se kataloget
563
DANMARK
16
KLASSISKE KVADRATER
9
KRONE-SCEPTER-SVÆRD
55
TOFARVEDE
8
VÅBENTYPE
93
BOGTRYK
19
STÅLSTIK
12
TJENESTEFRIMÆRKER
3
SOLDATERFRIMÆRKER
15
PORTOMÆRKER
6
GEBYRMÆRKER
4
POSTFÆRGEMÆRKER
1
REKLAMEMÆRKER
26
HELSAGER
114
POSTHISTORIE
11
2. VERDENSKRIG
75
STEMPLER
96
POSTKORT
2
DANSK VESTINDIEN
2
POSTHISTORIE
19
SLESVIG-HOLSTEN
19
POSTHISTORIE
10
GRØNLAND
9
POSTFRIMÆRKER
1
POSTHISTORIE
2
FÆRØERNE
1
PROVISORISKE UDGAVER
1
DANSKE POSTFRIMÆRKER
2
SLESVIG PLEBISCIT
2
POSTHISTORIE
1
FINLAND
1
HELSAGER
1
NORGE
1
STEMPLER
22
EUROPA
1
BELGIEN
11
FRANKRIG
1
ITALIEN
1
PORTUGAL
3
SPANIEN
5
TYSKLAND
2
OVERSØ
2
SYDAMERIKA
12
SAMLINGER/KASSER
7
NORDEN
3
EUROPA
2
VERDEN
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
14
»
Mindst tid tilbage
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. FERSLEW. Lille brevklip annulleret med skarpt kombineret stumt stempel, KJØBENHAVN.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
2.
AFA 1: 1851. FIRE R.B.S. Ferslew. Brev sendt fra ODENSE 20.3.1852 (ANT IIb) til København. Annulleret med stumt stempel. Fint lille brev.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
3.
AFA 1 IIIb: 1854. FIRE R.B.S., Thiele III, gulbrun. Pragteksemplar med centrisk nr.stempel 163: HOLST.EISENBAHN.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
4.
AFA 2a: 1851. 2 Rigsbankskilling, Ferslew, Plade I, Position 51, Type 1. Annulleret med stumt stempel. Attest Slavomir Kaiser (1977).
Hammerslag
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
3.200 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
4.00 DKK
Nuværende katalognummer
5.
AFA 2b: 1852. 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade II, Position 97, Type 9. Annulleret med nummerstempel 1: KØBENHAVN. Attest Carl Aage Møller AIEP (2013).
Hammerslag
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
2.000 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
Nuværende katalognummer
6.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå (2). Fodpostbrev sendt lokalt til Sygehjemmet i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 29.1.1861. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
7.
AFA 3: 1854. 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt til St. Helliggejststræde i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 10.4.1862.
Hammerslag
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
200 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
Nuværende katalognummer
8.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun 5. tryk. Flot mærke annulleret NUM 124, NEUMÜNSTER 18.11.1857 sendt til Schleswig. Brevet er med indhold.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
9.
AFA 4: 1854. 4 skilling, brun på LANDPOSTBREV med fuldt indhold. Sendt fra RENDSBURG, 27.9.1859 til Erfde pr. Friedrichsstadt. Annulleret NUM 54. bærepenge 3 Sch. påtegnet med rødkridt. Signeret CARL H. LANGE.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
10.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun på brevforside stemplet ORÖSUND, 18.5.1862, ANT III-2 og NUM 81, på brevforside sendt til Kjøbenhavn.
Hammerslag
18.00 DKK
19.00 DKK
3.000 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
11.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra KIØBENHAVN 11.3. til Assens. Annulleret med nummerstempel 1. Ekspederet næste dag og ovalstemplet KIØBENHAVN 12.3. Ankomststemplet ASSENS 13.3.1861.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
12.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev sendt fra HORSENS 23.10. til Faaborg. Annulleret med nummerstempel 30.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
13.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra BOGENSE 7.12.1861 til Odense. Annulleret ved ankomsten med nummerstempel 51. Ankomststemplet ODENSE 8.12.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
14.
AFA 7: 1858. 4 Skilling, brun. Brev med fuldt indhold sendt fra AALBORG 23.7.(1862) til Flensborg. Annulleret med nummerstempel 4. Ankomststemplet FLENSBURG 25.7.1862. Flot kvalitet. ►
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
200 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
15.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 14.12. til Nakskov. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet NAKSKOV 14.12.1863.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
16.
AFA 9: 1863. 4 Skilling, brun, stukken kant. Brev sendt fra KIØBENHAVN 18.8. til Odense. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet ODENSE 19.8. Påskrevet "Onsdag den 19 August 1863".
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
17.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd. 2 Sk., lysblå (2), tr. 6. landsportobrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.5. (1870) til NIBE. Aalborg transitstempel på bagsiden. Flot kvalitet.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
18.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet F:P: 23.12.65. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
19.
AFA 11: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 18.3.67. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
20.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra RINGKJØBING 27.5. (ANT VI) til Skjern pr. Tarm. Annulleret med nummerstempel 56. R.af.D.
Hammerslag
7.00 DKK
8.00 DKK
9.00 DKK
10.00 DKK
200 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
Nuværende katalognummer
21.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra NIBE 21.3. (ANT VII) til Støvring Brevsamlingsted. ved Buderupholm pr. Aalborg. Annulleret med nummerstempel 45. Ankomststemplet AALBORG 21.3.
Hammerslag
8.00 DKK
9.00 DKK
100 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
Nuværende katalognummer
22.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt fra SORØ 24.2. til Holbæk. Annulleret med nummerstempel 67. Transitstemplet ROESKILDE 24.2.1867 og ankomststemplet HOLBEK 25.2.
Hammerslag
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
100 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
Nuværende katalognummer
23.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev med fuldt indhold sendt fra KIØBENHAVN 19.12.(1867) til Randers. Annulleret med nummerstempel 1. Klichéfejl C.1.37.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
24.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 9.1.(1867) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 9.1. Uforklarlig rød streg på forsiden.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
25.
AFA 13: 1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Brev sendt med privat bud fra Hoby til Nakskov, påtegnet "4/S" under frimærket. Postbehandet i NAKSKOV 24.11. og sendt til Christiansede pr. Maribo. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
26.
AFA 16: 1870. 2 skilling, tryk 1b. Mærket mangler store dele af den blå ovallinie.
Hammerslag
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
30.00 DKK
31.00 DKK
Nuværende katalognummer
27.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk. lysgrå/ultramarin, tryk 1b. Flot mærke på TRYKSAG fra KJØBENHAVN 19.7.(1871) til Assens. 20.7. Antikva IV stempel på bagsiden.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
28.
AFA 16: 1870. Tofarvet 2 Sk., grå/blå. tryk 4b. Flot FODPOSTBREV med fuldt indhold. Sidestemplet Fodpost 17/9 1872. Trykbestemt af Lasse Nielsen
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
29.
AFA 16: 1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå, (par). Brev sendt fra København til Borsholm pr. Helsingør. Annulleret med kombineret nummerstempel 34 KJØBENHAVNS J.P. 21.6. Afleveres hos Kjøbmand Otto Jørgensen. ►
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
30.
AFA 16,18: 1870. 2 Skilling, grå/blå, tryk 9, pos B88 og 4 Skilling, grå/rød, (par), tryk 12, pos B62-63 på lille brevklip annulleret NUM 42.
Hammerslag
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
100 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
31.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 2, pos B39-40 i par på klip med svensk stempel MALMÖ, 7.9.1872.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
32.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 4, pos A1 SINGLE på tryksag sendt fra København til NORGE.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
33.
AFA 17: 1870. 3 Skilling, grå/lilla, tryk 3, (2) på brev fra København 10.4.(1873) til Stockholm. Attest Nielsen, 1983.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
34.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos 40. ISOLERET OMVENDT RAMME
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
35.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos A36. ISOLERET OMVENDT RAMME.
Hammerslag
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
200 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
Nuværende katalognummer
36.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød, tryk 9, pos A39, ISOLERET OMVENDT RAMME.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
37.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød. Trykopstilling tryk 1b til tryk 13.
Hammerslag
9.00 DKK
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
500 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
38.
AFA 18: 1870. 4 Skilling, grå/rød. Trykopstilling tryk 1b til tryk 13.
Hammerslag
10.00 DKK
11.00 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
500 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
39.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, 1.-13.Tryk. Planché med komplet trykopstilling. Proveniens Dr. Jürgen Baumgarten.
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
500 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
Nuværende katalognummer
40.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, Diverse Tryk. Planché med tryk og positionsbestemte mærker. Proveniens Dr. Jürgen Baumgarten. ►
Hammerslag
16.00 DKK
17.00 DKK
800 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
Nuværende katalognummer
41.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, 2-3.Tryk. Brev med fuldt indhold sendt fra RØDBY 16.9.1871 til Vordingborg. Annulleret med nummerstempel 60. Transitstemplet MARIBO 16.9. og ankomststemplet VORDINGBORG 17.9.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
42.
AFA 18: 1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød (artighedsklippet). Brev sendt fra KIØBENHAVN 24.6.(1871) til Helsingør. Annulleret med nummerstempel 1. Ankomststemplet HELSINGØR 24.6. Uforklarlig rød/blå streg på forsiden.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
43.
AFA 22y,27B: 1875. Tofarvet 3 øre, blå/grå, tryk 13 og 16 Øre, grå/brun (par) på korrekt frankeret rekommanderet brev fra KJØBENHAVN II, 14.3.(1904) til England. Flot brev
Hammerslag
1.00 DKK
2.00 DKK
3.00 DKK
400 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
20.00 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
Nuværende katalognummer
44.
AFA 23y: 1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå. Tryk 46, pos A21. ISOLERET OMV. RAMME (Afa 2.000,-). Flot mærke
Hammerslag
26.00 DKK
27.00 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
300 DKK
12.00 DKK
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
16.00 DKK
Nuværende katalognummer
45.
AFA 23:1875. Tofarvet 4 Øre, grå/blå (2) på brev sendt til Konstabel på Kristiansholms Batteri, pr. Klampenborg, 22.9.1895.
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
46.
AFA 23: 1875. Tofarvet. 4 Øre, grå/blå på lille lokalbrev sendt til Nørrebro. Ubekendt på Adressen og returneret.
Hammerslag
15.00 DKK
16.00 DKK
17.00 DKK
18.00 DKK
19.00 DKK
100 DKK
21.00 DKK
22.00 DKK
23.00 DKK
24.00 DKK
25.00 DKK
Nuværende katalognummer
47.
AFA 23: 1875. tofarvet 4 Øre, grå/blå (2) på brev fra BÆLUM 10.7. til NIBE. Transitstemplet AALBORG, 10.7. og ankomststemplet NIBE 11.7.
Hammerslag
24.00 DKK
25.00 DKK
100 DKK
28.00 DKK
29.00 DKK
Nuværende katalognummer
48.
AFA 23: 1875. tofarvet 4 Øre, grå/blå (par) på brev fra TAARS 27.8. til Odense. På bagsiden noteret 65.Tr.
Hammerslag
13.00 DKK
14.00 DKK
15.00 DKK
100 DKK
5.00 DKK
6.00 DKK
7.00 DKK
8.00 DKK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
14
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår