7. Träskulptur "Auktionen" Thage Johansson "Brohultaren"

Längd ca 90cm, Auktionen är en dokumentation från 1850-1860-talet. Då var det kyrklig lag och tvång på att döpa sina barn i Lutherska Sverige.
Men denna familj nekade till att döpa sina tre barn med motivering att det inte stod skrivet så i Guds ord i nya förbundet. På grund av denna olydnad av familjen utmättes böter. Men familjen hade inga pengar så prosten med hjälp av fjärdingsman utmätte deras enda ko. Det blev svårt för dem att stanna kvar i byn. De blev utfrysta av alla och beslöt att flytta till Amerika . för att få pengar till detta höll de auktion på sina ägodelar.

Varunr 206763

14 dagar 20 tim(+ 2 min)
14 Mars 2021 13:01
Auto

1.100 SEK2021-02-05 13:34
1.000 SEK2021-01-26 20:47
800 SEK2021-01-26 20:49
700 SEK2021-01-26 19:17
650 SEK2021-01-26 17:14
220 SEK2021-01-26 14:15
100 SEK2021-01-25 08:44
100 SEK Startpris

Auktion 2, 14/3-21 13-16:00,

Budgivning pågår
Lägg till i kalender

Endast 30kr tillkommer på klubbat pris INGEN extra procent.

Det kommer mera objekt fram tills första visningen

Föremål som säljs på auktion är begagnade och säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att undersöka föremålen och förvissa sig om skicket

Objektsbeskrivning
Objektens beskrivning återspeglar Hebergs Auktioner uppfattning om objekten. Hebergs Auktioner ansvarar inte för skador som förbigåtts vid besiktningen. Hebergs auktioner ansvarar för att katalogtexter gällande ett föremåls upphovsman återger den allmänt godtagna uppfattningen om föremålet vid tiden för tryckningen av katalogen, men Hebergs Auktioner ansvarar inte för eventuella felaktigheter i katalogtexten såvida inte den felaktiga uppgiften lämnats genom grov oaktsamhet. Bilder i katalogen är till för identifierings- syfte och återspeglar inte nödvändigtvis objektens kondition. Ändringar i katalogtext kan förekomma efter att katalogen tryckts/publicerats. Sent inkomna ändringar meddelas muntligen vid försäljningstillfället. Ur och tekniska föremål säljs som samlarobjekt och Hebergs Auktioner kan inte garantera att de är i fungerande skick. Köparens undersökningsplikt gäller. Om Hebergs Auktioner efter begäran från köparen har lämnat en konditionsrapport om ett föremåls kondition skall uppgifterna endast behandlas som vägledning för köparen och befriar inte köparen från dennes undersökningsplikt.. ALLA BUD ÄR BINDANDE.

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

OBS Endast 30kr tillkommer på klubbat pris INGEN extra procent.
Vid vinnande bud får ni ett e-mail efter auktionens slut cirka 16:30
Utlämningen är öppen auktionsdagen fram till 19:30
Måndagen efter auktionen mellan 8:00 till 12:00 och 14:00 till 18:00

Andra populära objekt