25. Buddha af delvist forgyldt bronze, Siam, 17. årh.

Siddende i "dhyanasana" med hænderne i "bhumisparsamudra". H. 65 cm.

Proveniens: Nedarvet fra Eggert Christopher Knuth, f. 1838, d. 1874. Erhvervet under hans dannelsesrejse i Fjern Østen i 1862-63

Figure of Buddha, partially gilt bronze, Siam 17th. century.
Seated in "dhyanasana" with the hands in "bhumisparsamudra", clad in a "diaphanous sanghati". Head with benevolent expression and pendulous earlobes. Ushnisha topped with a knop. H: 65 cm

Provenance: In descent of Count Eggert Kristoffer Knuth, b. 1838, d. 1874. Acquired during his travels to the Far East in 1862-63.

Varenr 22832

19 April 2015

Hammerslag21.00 DKK22.00 DKK23.00 DKK24.00 DKK 33.000 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK12.00 DKK

Vurdering 40000 DKK

Knuthenborg, 19. april 2015 13:00, Knuthenborg

Andra populära objekt