111. Franz von Defregger (1835-1921): Familiesyssel

Olie på plade, 31,5 x 24 cm. Sign. F.v.Defregger
Defregger var østrigsk født portræt- og genremaler uddannet i München og Paris. Han havde stor succes i sin samtid og fra 1878-1910 fungerede han som professor i historiemaleri på Kunstakademiet i München.

Varenr 60691

13 December 2018 17:00

Hammerslag5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK8.00 DKK 28.000 DKK8.00 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK

Vurdering 50000 DKK

Kvalitetsauktion 282,