111. Franz von Defregger (1835-1921): Familiesyssel

Olie på plade, 31,5 x 24 cm. Sign. F.v.Defregger
Defregger var østrigsk født portræt- og genremaler uddannet i München og Paris. Han havde stor succes i sin samtid og fra 1878-1910 fungerede han som professor i historiemaleri på Kunstakademiet i München.

Varenr 60691

13 December 2018 17:00

Hammerslag13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK16.00 DKK17.00 DKK 28.000 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK

Vurdering 50000 DKK

Kvalitetsauktion 282,