28. Vilhelm Lundstrøm (1893-1950): Opstilling med bøger

Olie på lærred. Sign. monogram verso. 67 x 52 (83 x 68) cm.
Lundstrøm arbejdede mange gange med bogopstillingen, blandt andet er en lignende, men større version af samme motiv solgt hos Bruun Rasmussen som lot 625, marts 2016. I den større version er de grundlæggende former bibeholdt, men der er tilføjet en appelsin og Lundstrøm har arbejdet med nuancer i former og farver i den kraftfulde stil der kendetegner hans værker fra 1940'erne

Varenr 60919

13 December 2018 17:00

Hammerslag23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK 150.000 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK

Vurdering 125000-150000 DKK

17256105.000 DKK2018-12-13 12:57
7293100.000 DKK2018-12-07 12:51
 100.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 282,