6. Arne Jacobsen (1902-1971): Lænestol 'Ægget' samt skammel (2)

Original betrukket med sort læder med hynde, monteret med drejelig firpasfod af aluminium, ryg med vip - håndtag til fastgørelse af vippefunktion mangler. Tilhørende skammel original betrukket med sort læder, monteret med helstøbt profileret fod af aluminium.
Formgivet 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal, København.
Fremstillet hos Fritz Hansen år 2000, model 3317 og 3127. Fremstår med brugsspor/patina.

Varenr 59803

13 December 2018 17:00

Hammerslag24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK28.00 DKK29.00 DKK 32.000 DKK20.00 DKK21.00 DKK22.00 DKK23.00 DKK

Vurdering 40000 DKK

2722626.000 DKK2018-11-27 14:35
 26.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 282,