77. Svend Weihrauch for F. Hingelberg: Peberbøsse af Sterling sølv, 20. årh.'s midte

Kugleformet korpus med håndsving med greb af ben. Stemplet F. Hingelberg, Sterling Danmark 925S. H. 9 Ø 7,5 cm. Korpus med tre indtrykninger.
Litt: Jörg Schwandt 'Svend Weihrauch sølv 1928-1956' lignende gengivet s. 163.

Varenr 60051

13 December 2018 17:00

Vurdering 3000 DKK

Kvalitetsauktion 282,