62620. Axel Salto, Poul Fenneberg & Gitz Johansen, Häthe Kollwitz Bauerkrieg og Sankt Lukas Gildet (7)

Axcel Salto (1889-1961): To stk. "Tryk Selv Dine Billeder", Fischers Forlag 1943 - ene indbundet.
"Fugleskyen" - digte og raderinger af Salto, sign. og nummereret 123, Det Berlingske Bogtrykkeri 1935.
"Galsindet Tyrk Faar Klare Øjne", Eventur oh originallitografier, Recato 1935. Defekt/løs ryg.
Poul Fenneberg & Gitz Johansen: "Femina", sign. og nummereret 121/200.
Käthe Kollwitz (1967-1945): "Bauerkrig", litografier og raderinger i mappe, Eingeleitet von Heinz Mansfeld, Verlag Der Kunst Dresden.
Sankt Lukas Gildet: "Modstanden", 26 træsnit i mappe, Forlaget Fremad. Mappen mangler forsiden.

Varenr 62620

23 Januar 2019 19:54

Hammerslag4.00 DKK5.00 DKK6.00 DKK7.00 DKK 1.500 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK

Vurdering 3000 DKK

21141.500 DKK2019-01-23 15:08
 1.500 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms