62579. Et par rokokostole, hvidmalede og forgyldte, 18. årh.

Kannelerede ben, profileret sarg med forgyldte rosetter, svungne armlæn og medaljonformet ryg. Stribet silkebetræk i lyst og rosa.
Ryghøjde 89, sædehøjde 43, bredde 61 cm.
Brugspatinering, betræk slidt hovedsagligt på armlæn, bemaling med afskalninger

Varenr 62579

30 Januar 2019 20:18

Vurdering 4000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms

Andra populära objekt