63070. Hans Christian Koefoed (1849-1921): Studie af en mand

Olie på lærred monteret på plade. Sign. på bagsiden H.C. Koefoed. 44 x 34 cm
Kraftig fernis
Koefoed var uddannet figurmaler i Vermehrens og Carl Blochs stil, men også en del af kredsen omkring Tuxen og ven med Michael Ancher, som han kendte fra Bornholm.

Varenr 63070

6 Februar 2019 20:48

Vurdering 2000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms