63421. Bing & Grøndahl: Middagsservice, 19. årh. (54)

Dekoreret med blåt og guld. 12 middagstall heraf 3 m. afslag på fodrand og 2 m. kantafslag, 11 kagetall. 5 asietter heraf 1 m. kantafslag, 2 dybe desserttall. heraf 1 m. kantskår, 12 suppetall. heraf 2 m. afslag på fodrand og 2 m. kantafslag, rundt fad Ø 38,5 cm m. afslag på kant, oval skål L. 21 cm, 2 ovale skåle L. 26,5 cm, sauceskål m. afslag på kant af underdel, 2 ovale fade L. 33,5 cm, 2 ovale fade L. 40,5 cm, ovalt fad L. 52 cm, lågskål Ø 20 cm samt terrin H. 30 L. 35 cm.
Stemplet B&G samt Bing & Grøndahl Hoveddepot Kjøbenhavn.

Varenr 63421

27 Februar 2019 21:11

Vurdering 3000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms