63769. Ubekendt kunstner: Ignatius af Loyola, 18. årh.

Olie på træ. Usign. Fremstår restaureret. 18,2 x 22,2 cm

Ignatius af Loyola (død 1556) var en spansk munk, der stiftede Jesuitterordenen, som blev tæt knyttet til paven og modreformationen. Han modtog selv flere åbenbaringer og blev kendt for sine stærkt sanselige og voldsomme "Åndelige øvelser"

Varenr 63769

20 Marts 2019 20:29

Vurdering 3000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms