105. Julius Exner (1825-1910): På besøg hos bedstefar

Olie på lærred. Sign. Exner 1870. 34 x 47 cm. Etiket fra Kittendorf og Aagaard på bagsiden.
Replik af et af Exners mest kendte og elskede værker, originalen i dag på Statens Museum for kunst.
Maleriet viser den lille Amagerdreng, der kommer og besøger bedstefar i sit fineste tøj. Malet i Lodsstræde 4 i Dragør ca. 1853.
Fra 1852 og de følgende år boede Exner i St. Magleby om sommeren for at studere og male folkene på Amager på nærmeste hold. Senere rejste han helt til Fanø for at studere det ægte danske folkeliv, som optog kunstnerne på den tid. Det gjaldt skildringer af dragter og interiører, men Exner flettede også altid en historie ind i malerierne, som blev genremalerier eller folkelivsbilleder og ikke blot dokumentation.

Varenr 66116

6 Juni 2019 17:00

Vurdering 30000 DKK

Kvalitetsauktion 284,