107. Paul Fischer (1860-1934): To kvinder i Amagerdragt, i baggrunden St. Magleby kirkes tårn

Olie på træplade. Sign. Paul Fischer. 51 x 27 cm.

Forstudie til maleriet Udenfor Store Magleby Kirke i anledning af kirkens 400 års jubilæum. Christian X og Dronning Alexandrine og kronprins Frederik. 16.10.1921. I dag på Dragør Rådhus 140 x 170 cm

Varenr 66109

6 Juni 2019 17:00

Vurdering 20000-25000 DKK

Kvalitetsauktion 284,