108. Julius Exner (1825-1910): Lille pige, der lader en gammel mand lugte til en blomst

Olie på lærred. 22 x 24 cm. Sign. J. Exner.

Maleriet er en replik af Exners maleri fra 1857, det første maleri Heinrich Hirschsprung købte til sin samling, i dag udstillet på Den Hirschsprungske Samling i København.

Varenr 66136

6 Juni 2019 17:00

Vurdering 30000-40000 DKK

Kvalitetsauktion 284,