122. Stor dragkiste af rigt indlagt træ, 18. årh.

Todelt dragkiste med 2 x 2 skuffer, sokkel på høje cabriole ben med udskårne fødder som dyrepoter. Top, front og sider rigt dekoreret med intarsia af lyst og mørkt træ. Nøglebeslag og greb samt bærehåndtag af messing.
H. 131, B. 121, D. 57 cm

Varenr 67072

6 Juni 2019 17:00

Hammerslag13.00 DKK14.00 DKK15.00 DKK 8.000 DKK25.00 DKK26.00 DKK27.00 DKK28.00 DKK29.00 DKK

Vurdering 15000 DKK

Kvalitetsauktion 284,