126. Østrigsk empire rejseur, 1810-30

Eboniseret urhus med bronzegreb og facetslebet glas med bronzekrans, urskive af forgyldt bronze med sorte romertal, stålvisere. Østrigsk 4/4 urværk. Kvartersslag, repetition og alarm. Urhus 14,3 x 14,5 cm.
Alarmviser mangler, værket skal justeres.

Nøgle medfølger. Mindre brugsspor.
Auktionshuset indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr 64222

6 Juni 2019 17:00

Vurdering 15000 DKK

Kvalitetsauktion 284,