50. Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Saxbo: Stor stentøjsvase dekoreret med aks i relief

Karrygul glasur. H. 27,5 cm. Sign. Saxbo Danmark 2973.
Vasen optræder i Vejen Kunstmuseums film om Saxbo

Varenr 69173

19 September 2019 17:00

Hammerslag2.00 DKK3.00 DKK4.00 DKK5.00 DKK 20.000 DKK23.00 DKK24.00 DKK25.00 DKK

Vurdering 10000 DKK

2572414.000 DKK2019-09-19 14:35
2654613.000 DKK2019-09-05 11:41
2651412.000 DKK2019-09-04 12:32
264108.000 DKK2019-09-02 19:42
 8.000 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 285,

Bemærk at fortrydelsesretten ikke gælder denne auktion. Ethvert køb er bindende. Vi bestræber os på at beskrive væsentlige fejl og mangler, men opfordrer til at man selv besigtiger varen eller kontakter os for uddybende oplysninger.

Andra populära objekt