68803. Peder Jenssön standur i kasse af elmetræ

Standur i Louis XVI kasse af ege- og elmetræ med kannelerede kvartsøjler, udskårne kapitæler og tandsnit, urhuset med gennembrudt udskæring. 8 dages værk sign. Peder Jenssön for urmager Peder Knorberg Jensen, døbt Bedsted 27.12.1745, død 1818, nævnt i folketællinger 1787 og 1801 som urmager og husmand. H. 211 cm

Varenr 68803

31 Juli 2019 20:22

Vurdering 2500 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms