71299. Theodor Philipsen (1840-1920): Staldinteriør med høns og heste, Sora

Olie på lærred. 54 x 39 cm. Usign. Malet i Sora sommeren/efteråret 1883.

Litt.:Finn Terman Frederiksen: Theodor Philipsen. En traditionsbevidst nyskaber. Randers Kunstmuseums Forlag 1916, side 451.

Proveniens: Valdemar Irminger og Th. Philipsens auktion på Charlottenborg, 31. oktober 1887, kat. nr. 1, (hammerslag kr. 37,-). Direktør Herman Heilbuth (1861-1945), dennes auk., 7.4.1924, kat. nr. 39, her fejlagtigt anført som Stald i Tunis. P. Joh. Neergaard (1938; kat. over samling nr. 74). BR auk. nr. 78, 1.11.1956, kat. nr. 115.

Varenr 71299

8 Januar 2020 20:49

Vurdering 8000 DKK

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms

Andre populære emner