58. VATTENKANNA ZINK

Varunr 40458

18 Augusti 2018 10:50

Klubbslag12,00 SEK13,00 SEK 200 SEK27,00 SEK28,00 SEK29,00 SEK30,00 SEK31,00 SEK

100 SEK2018-08-14 14:51
100 SEK2018-08-18 10:50
70 SEK2018-08-18 00:13
50 SEK Startpris

Kanonauktioner 18 Augusti, Lördag 18 Augusti Kl 11-17, ”Skutan” Prästkragens väg 15 Lännersta, Saltsjö-Boo (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 17 Augusti kl 12-18 samt Lördag 18 Augusti kl 9-11

Då klubbar vi antika möbler bla: Två Karmstolar i Rokoko och golvskåp 1700-tal, taburetter två par i Empire 1800-tal, sekretär 17/1800-tal. Allmogemöbler bla hängskåp, originalmålade kistor och baktråg från Jämtland allt från tidigt 1800-tal. Gustaviansk soffa och hörnskåp 17/1800-tal,stor guldspegel 1800-tal, David Rosèn 14 st stolar bla Futura, fåtölj Karl-Erik Ekselius, objekt från Meissen, Bing & Gröndah, Kungl Dansk, Firma Svenskt Tenn, och Gustavsberg bla servis ”Ranka”och Arabia servis ”Ruija”, objekt brån bla Börje Skohg, Britt-Loise Sundell, Tapio Wirkkala, Bertil Vallien, Josef Frank, Eva Englund, Ulrika Hydman Vallien, Mona Morales Schildt, Gunnel Sahlin, Kjell Engman, Henrik Allert, Wilhelm Kåge mfl. Trädgårdsobjekt bla Grythyttan möbler, järnurnor, trälådor, trädgårdsbord i gjutjärn, zinkbaljor och vattenkannor i zink, planteringsbord i gjutjärn mm. Butlers Tray bord och stort matbord från Nordiska Kompaniet i idegran, ljuskronor, äkta mattor, konst bla Erik Jerkèn och Roland Svensson, 10 st litografier från Bert-Håge Häverö. C:a 500 utrop!

Servering

Ralph Bengtsson

www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss på 070-8164339 eller maila till info@kanonauktioner.se

Om ni har problem med inloggningen maila oss så hjälper vi er så fort som möjligt.

Utlämning av inropade objekt sker på Måndagen efter auktion mellan kl 16.00 och 19.00. Har ni andra önskemål om utlämning måste ni kontakta oss och göra upp om tid.

Köpprovision 20% Ink.moms

AVHÄMTNING & BETALNING
Avhämtning och betalning av inropade föremål sker företrädelsevis första måndagen efter varje auktion mellan kl 13.00-19.00. Avhämtning och betalning skall annars ske senast 5 arbetsdagar efter avslutad auktion, därefter utgår en förvaringsavgift på 25kr inkl moms per inropat föremål och arbetsdag.
Senast måndagen efter varje auktion måste ni meddela oss om ni önskar få era föremål skickade. Fraktprislista hittar ni nedan.

FRAKTKOSTNADER
Om ni önskar få era inrop skickade via Post Nord måste ni senast meddela oss MÅNDAGEN efter avslutad auktion, så att vi kan skicka en fraktfaktura. Inropsfakturan och fraktfakturan måste vara betalda och synliga på vårt konto senast FREDAGEN efter avslutad auktion, försändelserna kommer då att skickas under nästkommande vecka.

Vi kan skicka mindre objekt enl följande prislista inkl moms:

Mini 0-3 kg = 190:-
Small 3-5 kg = 220:-
Medium 5-10 kg = 270:-
Large 10-15 kg = 310:-
XLarge 15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter, skrymmande eller föremål som kräver speciellt emballage som t ex tavlor, många porslin eller glasdelar mm debiterar vi ca 190 kr extra för.