BRENNER, E. Thesaurus nummorum Sveo-Gothicorum vetustus studio indefesso Eliae Brenneri. L. Annorum spatio collectus, secundum seriem temporum dispositus et e tenebris in lucem protractus. Utgiven av Niklas Keder. Stockholm 1731, Brenners porträtt (Claude Haton), titelblad (Herman Padt Brügge efter Elias Brenner), (16), 270, (2) s. jämte 63 Tab. + Warmholtz, C.G., Catalogus variorum usque ad hoc tempus editorum operum circa rem nummariam in Suecia. Holmiæ, MDCCLXXX, 4:o, 16 s. He 0610a, 0206. Brenners arbete behöver som den svenska numimsmatikens absolut mest kända bok inte någon närmare presentation. Det senare arbetet är dock något mindre känt och anses vara avsett att vara ett bihang till Brenners Thesaurus nummorum Sveo-gothicorum (1731). Översättningen till latin är gjord av G. Regnér. Till de exemplar av Brenner 1731 som i nära 50 år förblev outgivna fogades denna Warmholtz’ katalog. (Se SNT 1998:2, s. 43). Inlagan på lätta och ej störande lagerfläckar. Ett utsökt exemplar i senare (1900-tal) halvfranskt band i mycket gott skick!

Varunr 10606

23 Oktober 2016 17:12

Klubbslag8 00 SEK9 00 SEK 4 400 SEK6 00 SEK7 00 SEK8 00 SEK9 00 SEK10 00 SEK

Utrop 2500 SEK

4 400 SEK2016-10-22 18:48
4 200 SEK2016-10-23 17:09
3 800 SEK2016-10-15 15:09
3 600 SEK2016-10-16 10:12
2 500 SEK Startpris

Webauktion

Välkommen till vår tredje internetauktion som denna gång är en renodlad litteraturauktion. Den utbjudna litteraturen erbjuder flera fina proveniensexemplar, exempelvis från J. Pedersen, L. E. Bruun, B. Holmberg, A. W. Stiernstedt. I utbudet ingår flera stora sällsyntheter, varav en del saknas hos Hesse, ävensom ovanliga utländska auktionskataloger med svenskt innehåll och diverse praktverk. Auktionens slutdatum är söndagen den 23 oktober.

Vi är också glada att i samarbete med Schenker kunna behålla ett fast pris, 150 kr per kund, för paketering och transport upp till 10 kg inom Sverige. För kunder utomlands och för större leveranser sker leverans enligt separat uppgörelse.

Magnus Wijk, Myntauktioner i Sverige

Köpprovision 18,8% Ink.moms