JOACHIM, J.F. Das neu eröfnete Münzcabinet, darinnen merkwürdige und viele bishero noch nirgends mitgetheilte Gold- und Silbermünzen zu finden, die richtig in Kupfer abgebildet, beschrieben und erläutert werden. Del I (av 4). Nürnberg 1761. (32) + 376 s. med XLVI Tab. Band från 1700-talets slut eller 1800-talets början. Slitage på pärmarna med ändock ett trevligt exemplar. De flesta av de beskrivna mynten är från myntkabinettet i Wien.

Varunr 10630

23 Oktober 2016 17:26

Klubbslag26 00 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK30 00 SEK31 00 SEK 450 SEK27 00 SEK28 00 SEK29 00 SEK

Utrop 400 SEK

450 SEK2016-10-23 17:19
400 SEK2016-10-22 23:29
400 SEK Startpris

Webauktion

Välkommen till vår tredje internetauktion som denna gång är en renodlad litteraturauktion. Den utbjudna litteraturen erbjuder flera fina proveniensexemplar, exempelvis från J. Pedersen, L. E. Bruun, B. Holmberg, A. W. Stiernstedt. I utbudet ingår flera stora sällsyntheter, varav en del saknas hos Hesse, ävensom ovanliga utländska auktionskataloger med svenskt innehåll och diverse praktverk. Auktionens slutdatum är söndagen den 23 oktober.

Vi är också glada att i samarbete med Schenker kunna behålla ett fast pris, 150 kr per kund, för paketering och transport upp till 10 kg inom Sverige. För kunder utomlands och för större leveranser sker leverans enligt separat uppgörelse.

Magnus Wijk, Myntauktioner i Sverige

Köpprovision 18,8% Ink.moms