My Favorites
Help
Catalogs
2017-12-10 Månadsauktion
288
2314
All lots
100
206
29
434
140
361
121
241
39
13
288
25
182
16
110
9
Close
Help
Close
My Favorites
Favorite saved!
Close
My Favorites
Close
Login
Close
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
...
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
23.
Spegellampetter 1 par, Senbarock, omkring 1700-talets mitt
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
13 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Lot No.
35.
Spegel, senbarock, 1700-tal
Hammer price
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
7 400 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Lot No.
36.
Spegel, Stockholmsarbete i Rokoko, 1700-tal
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
13 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Lot No.
73.
Spegel, Senbarock, 1700-tal
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
130.
Spegel, Gustaviansk, 1700-talets slut
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
5 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
148.
Skrin, Barock, 1700-talets första hälft
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
17 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Lot No.
204.
Bordsspegel, Gustavianskt Stockholmsarbete, daterad 1792
Hammer price
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
6 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Lot No.
286.
Bordsspegel, Louis XV-stil, 1800-talets senare del
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Lot No.
400.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1787
Hammer price
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
34 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
401.
Fåtölj, "Åskbollen, Eero Aarnio, Finland, 1960-tal
Hammer price
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
15 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
402.
Baljfåtölj, Sengustavianskt Stockholmsarbete av Ephraim Ståhl, omkring år 1800
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
14 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
403.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1816
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
13 500 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Lot No.
404.
Stolar 9st, allmoge, Hälsingland, Järvsö, 1800-tal
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
17 500 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Lot No.
405.
Stolar ett par, Rokoko, 1700-talets andra hälft
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
14 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
406.
Skänk med tråg, Gustaviansk, omkring år 1800
Hammer price
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
18 000 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
407.
Bokskåp, 1800-talets slut
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
5 200 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Lot No.
408.
Skänk med tråg, Gustaviansk, 1800-talets första hälft
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
6 200 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
409.
Byrå med uppsats, Senbarock, omkring 1700-talets mitt
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
410.
Pall/Bänk, Josef Frank för Svenskt tenn, modell 2082
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
2 700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
411.
Karmstolar ett par, Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Hammer price
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
6 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Lot No.
412.
Stolar ett par, Gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 600 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
413.
Golvhörnskåp, allmoge, daterat 1800
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
25 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
414.
Bord, Gustaviansk allmoge, daterat 1841
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
26 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
415.
Skrivskåp, Rokoko-stil, Åmells Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
1 700 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
416.
Skänk, Gustaviansk, 1800-talets första del
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Lot No.
417.
Sekretär, Gustaviansk, Hälsingland, 1800-talets första hälft
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
8 200 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Lot No.
418.
Pottskåp, Gustavianskt provinsarbete, 1800-talets början
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
2 500 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
419.
Stolar ett par, Gustaviansk Stockholmsarbete, 1700-talets senare del
Hammer price
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
4 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Lot No.
420.
Sminkbord, "Birgitta", Carl Malmsten för Bodafors
Hammer price
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
4 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
421.
Salskåp, s.k. Hamburgerskåp, Tyskland, 1700-talets början
Hammer price
4 00 SEK
5 00 SEK
13 500 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Lot No.
422.
Stolar ett par, "TeVe", Alf Svensson för Ljungs Industrier, 1950-tal
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
4 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
423.
Byrå, senbarock, 1700-tal
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
28 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
424.
Stolar ett par, Rokoko, 1700-tal
Hammer price
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
6 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
425.
Soffbord, Bruno Mathsson & Piet Heinz för Fritz Hansen, 1986
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
426.
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
4 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Lot No.
427.
Stolar 3st, Gustavianska Lindome-arbeten, 1800-talets början
Hammer price
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
3 000 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
428.
Skrivbord, Edwardianskt, England, 1900-talets början
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
5 000 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
429.
Soffbord, Fredrik Schriever-Abeln, Condor, 1960/70-tal
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
550 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Lot No.
430.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1804
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Lot No.
431.
Ståndskåp, allmoge, 1800-tal
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Lot No.
432.
Bord med en låda, Rokoko, 1700-tal
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
7 400 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
433.
Stolar ett par, "Plankan", Lindau & Lindecrantz
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
434.
Fällbord, Rådman Nils Asplinds Verkstad, Falun, 17/1800-tal
Hammer price
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
3 200 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
438.
Väggskåp, allmoge, 1800-tal
Hammer price
26 00 SEK
27 00 SEK
1 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
439.
Stolar 6st, senbarock, omkring 1700-talets mitt
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
8 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
440.
Serveringsvagn, Josef Frank för firma Svenskt Tenn, modell 756
Hammer price
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Lot No.
441.
Fällbord, 1800-talets första hälft
Hammer price
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
1 300 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Lot No.
442.
Stolar ett par, Gustavianska Lindomearbeten, 1800-talets början
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
900 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
...
Read more
I understand